"Към момента COVID-19 е отстъпил място на грипните вируси. Това не бива да ни е учудва, защото обикновено пиковете на вирусите се разминават", каза за "Фокус" вирусологът проф. Радостина Александрова.

Тя сподели за интересни проучвания от края на 2023 и началото на 2024 година.

По думите ѝ те са свързани с т.нар. "дълъг грип" по подобие на дългия COVID19, който вече ни е познат. "Разбира се, че много преди COVID-19 на лекарите и на пациентите им е направо впечатление, че след някои инфекциозни заболявания пациентите имат една "опашка" от симптоми, която не отшумява веднага. COVID-19 насочи вниманието на специалистите в тази област. Беше установено, че някъде 18 месеца след като хората са били заразени от грип или COVID-19, и са били хоспитализирани, т.е. говорим за тежко протичане, имат повишен риск от повторен прием в болница - от различни здравословни проблеми засягащи различни органи и системи, повишен риск от настъпване на смърт също", посочи тя.

"Това, което стана ясно е, че след грипа, именно в един такъв доста по-дълъг период, продължават последиците за здравето - особено по отношение на белия дроб и дихателните пътища. Това е основната разлика между тези по-продължителни прояви след грипа и COVID-19. При грипа те засягат основно дихателната система, докато при COVID-19 е доста по-агресивен. Доста по-пъстра е палитрата от симптомите, които предизвиква, и съответно последствията могат да бъдат сериозни по отношение на различни органи и системи - могат да засегнат и сърцето, и мозъка, и бъбреците. Все още има доста парченца от мозайката, които трябва да бъдат намерени, за да може да подредим цялата картина, но едно е сигурно – и в момента, и в бъдеще, науката и медицината ще обръщат все по-голямо внимание на нещата, които се случват при заразяване с инфекциозни агенти, не само COVID-19 и грип, а и други", допълни Александрова.