Юли е най-топлият месец през годината и температури от порядъка на 35-37 градуса не са нещо феноменално, незапомнено и невиждано. Напротив, случвало се е и в последните седем-осем години, които са най-топлите години въобще, откакто има измервания в България. Това каза климатологът проф. Георги Рачев в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Днес се очаква температурите да достигнат и до 40-41 градуса на места, допълни той. Климатологът обясни, че влажността в момента е много висока, което кара човешкия организъм да усеща горещините по-тежки. "Горещата вълна ще се задържи до 22-23 юли, когато ще се появи едно атмосферно смущение, което ще понижи температурата с 5 до 7 градуса. Още утре привечер през България ще премине един слабоизразен студен фронт, който ще понижи температурите с 2-3, на места до 4 градуса. Не е и изключено в Северна България да има и локални извалявания. След което от понеделник отново ни подхваща втората малка топла вълна, така че до края на месеца ни очаква топло, слънчево и сухо време“, обясни проф. Рачев.  

Много високи температури в момента се отбелязват на целия Балкански полуостров и по Средиземноморието, както и в южната част на Северна Америка и Средна Азия.  

Той припомни, че месец юли през миналата и по-миналата година е бил не по-малко горещ. През 2012 г. пък през юли е регистрирана най-високата средно месечна температура, измервана в България. Август и септември също са били сред най-топлите месеци в страната. Абсолютен рекорд е отчетен на 5 юли 2000 г. в Пловдив – тогава температурата е достигнала 45 градуса.  

Много важно в горещините е да се пие по-голямо количество вода, която да охлажда тялото, подчерта проф. Рачев. Здравият мъжки организъм се нуждае от 2-3 и повече литра вода на ден.