Македонската част от съвместната комисия най-накрая се връща към историческите факти, но трябва да ти видим написани в учебниците. Това коментира историкът проф. Пламен Павлов, в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“.

"Искам първо да благодаря на Агенция "Фокус“, която още вчера разпространи една кратка позиция на Национален кръг "За Македония“, където заедно с проф. Николай Овчаров, проф. Ана Кочева, доц. Спас Ташев и Владимир Митов, и други наши съмишленици дадоха позиция, че това е една много сериозна победа и на историческата истина, и на българската наука или по-скоро на науката като такава, и бих добавил на здравия разум“.

Проф. Павлов припомни, че още преди години македонската част на комисията беше дала известни уверения, че е склонна да разсъждава в тази посока. "След това обаче явно под политически натиск изобщо беше отхвърлена концепцията за обща история и се говореше за споделена история. Но това, разбира се, е несериозно“, посочи той.

Историкът поздрави македонската част от комисията, че най-накрая се връща на едни научни и основаващи се на историческите факти позиции. По думите му най-сериозен е моментът около цар Самуил. Уклончиво е изречението "Цар Самуил е владетел на голяма средновековна държава, която по-голямата част от съвременната историческа наука смята за Българско царство“, подчерта той. Това дипломатично изречение е за успокоение на най-разпалените шовинистично абсурдни въжделения на крайно настроените в Северна Македония, отбеляза той.

"Като цяло препоръките са полезни. Аз се опасявам, че от българска страна може би ще има някакви провокационни твърдения, че правим прекалено големи отстъпки. Аз не виждам да се правя отстъпки от страна на комисията. На практика по-скоро някъде дипломацията е взела връх, но като цяло постигнатото между двете исторически комисии е положително, допълни проф. Пламен Павлов.

Евелина БРАНИМИРОВА