Проф. Николай Овчаров: Охрид - в Закона за старите български столици. Стига сме си измисляли столици!
© Проф. Николай Овчаров
Това коментира професор доктор на историческите науки Николай Овчаров в изявление, изпратено до Агенция "Фокус". Ето и пълния текст на изявлението му:
"От няколко дни отново се говори за такъв закон. Този път той е предлаган от парламентарната група на "Има такъв народ" и неочаквано включва още три града – Видин, Никопол и Силистра. За позабравилите историята ще припомня, че през последните десетилетия на ХІV в. Видин става седалище на лишения от короната на Българското царство син на цар Иван Александър, Иван Срацимир. Никопол пък е крепостта, в която Иван Шишман се брани отчаяно между 1393 и 1395 г., когато е загубил столицата си Търновград (последните проучвания сочат, че тогава вече е лишен от царско достойнство). За Силистра има съмнение, че там известно време през Х в. е резидирал българския патриарх Дамян, но никога не е бил столица на държавата.
Обяснимо е днес много градове да се натискат да се окичат със званието "столица", защото това предполага по-специално финансиране. Но нека видим колко още селища у нас имат правото да издигнат своите претенции за същото.
Да започнем от Античността – нали се тупаме в гърдите, че сме наследници на древните траки. Ами къде е Казанлък, край който се намират останките на единствената категорично доказана с надпис тракийска столица – Севтополис. Основаният от цар Севт ІІІ град е бил център на огромна държава, заемала през ІV в. пр. Хр. голяма част от Балканския полуостров. А в Долината на тракийските царе край Казанлък са погребани най-високи представители на царската династия.
Ами колко антични градове по българските земи са били любими на световни владетели. Филипопол (Пловдив) е обновен и назован на името на Филип ІІ Македонски, бащата на Александър Велики. Последният пък ходил в храма на Дионис на Перперикон, за да се допита до оракула за похода си в Азия. Римският император Константин Велики не излизал от термите на София и навсякъде твърдял, че Сердика е неговия Рим. И нашата днешна столица за малко се разминала с шанса не да е център на България, а на великата Римска империя.
Но хайде, ще кажете, че говорим само за българската държава, основана през 681 г. Като историк мога твърдо да кажа, че България между VІІ и ХІV в. има четири сигурни столици, които са потвърдени от средновековните хронисти. Най-ранната от тях е Плиска, за което говорят домашни извори като Чаталарският надпис от 821/822 г., Българския апокрифен летопис от ХІ в. и др. Хронистът Теофан Изповедник е категоричен, че това е столицата на българската държава и главна цел при похода на император Никифор І Геник от 811 г.
Едва ли е необходимо да обяснявам що за град е Велики Преслав. Той не само е избран за столица, но е предназначен да бъде център на новата световна империя – Българската. И трима поредни владетели – Борис-Михаил, Симеон и Петър І правят всичко възможно, за да построят истинска световна столица. Столетия след упадъка на Велики Преслав, турците се срещат със спомена за неговата слава и почтително наричат селището Ески Стамбул – Стария Цариград.
Същото се отнася и за блестящата столица на Второто българско царство – Търновград. Вечните врагове, византийците, се отнасят с огромно уважение към царствения град на българите, величаейки го като "най-голям", "най-забележителен" и "най-недостъпен" отвъд Хемус (Стара планина). А Вселенският патриарх Калист го определя за втори в света след Константинопол през ХІV в.
Ще кажете, че съм забравил Охрид. Не съм го забравил, ама нали сега "си оправяме" отношенията с Република Северна Македония. Иначе за нас, историците, е напълно ясно, че той е столица на българската държава по времето на българския цар Самуил в края на Х – началото на ХІ в. След падането на царството пък градът става седалище на Охридската Българска архиепископия, създадена от императора-победител Василий ІІ Българоубиец. Във всичките си грамоти той ясно подчертава, че тя обединява духовно земите на загиналото Българско царство. Впрочем, защо в бъдещия Закон за старите български столици да не бъде включен и Охрид. Ще бъде интересно да видим реакцията край Вардар!
През ХІІІ-ХІV в. България не е пощадена от феодалните центробежни процеси, характерни за цяла Европа. Под формата на полунезависими владения се оформят различни княжества. Още в началото на ХІІІ в. братовчедът на Калоян деспот Алексий Слав владее практически самостоятелно Родопите и има за столица Мелник. В края на това столетие пък големият средновековен град Крън край Казанлък става столица на обширната област на Подбалканските полета, която често е независима от централната власт в Търновград. Особено характерно е "царството" (по определение на византийските историци) на Момчил в Родопите и Беломорието в средата на ХІV в. Негова столица е крепостта Подвисд край Смолян, която е разкрита от археолозите.
В края на ХІV в. тези тенденции водят до обособяването на напълно независими една от друга територии. Немският рицар Ханс Шилтбергер твърди, че видял три Българии – едната край Видин, другата около Търновград и третата в Добруджа със столица Калиакра. Ами да – средновековният град на живописния нос в Черно море може да има не по-малко претенции за столица от Видин!
Още по-забъркана става ситуацията в Новото време. Откъм Тепетата вече реагираха с основание, че подобен закон е крайно несправедлив. Пловдив е столица на обединена Санстефанска България в периода от 3 март 1878 г. до 13 юли същата година, когато е подписан Берлинския договор. В този период временното руско управление се позиционира в Пловдив. Да не говорим и за това, че ние се определяме като наследници на траките и Одриското царство, а тук има достатъчно материални знаци за тях", припомня директорът на Историческия музей Стефан Шивачев.
Всички приведени примери показват колко прибързано и несправедливо е такова определяне на списък от стари български столици. Тук определено си намирисва на открита лобистика в полза на определени градове. Аз и преди няколко години се противопоставих въобще на създаването на подобен закон, защото това не е критерий за определяне на значимостта на обектите на културно-историческия туризъм. Има много други начини да бъдат финансирани определени културни забележителности, стига да има смисъл от това."