Проф. Николай Милошев за Санторини: През 10 минути става земетресение, не ми се иска да съм на такова място. Това е много рядко
©
Това каза пред bTV проф. Николай Милошев, доктор на физическите науки, член-кореспондент на БАН и директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география.
По думите му това, което наблюдаваме на остров Санторини, се среща изключително рядко.
"Т.нар. рой или поредица от земетресения, горе-долу с еднаква сила и близки във времето. На практика през 10 минути. Толкова голям брой и толкова дълъг и продължителен с толкова много земетресения може би се е случвало преди много години в другия край на земята“, коментира ученият.
По думите му възможните варианти за развитието на ситуацията са два:
"Постепенно да започне да затихва и това да продължи сериозен период от време или да има едно доста по-силно земетресение, след което стандартното затихване. Според Европейския сеизмологичен център, за последните 24 часа има само 12 земетресения над 4 по Рихтер, от тях над 4,5 са три – много по-малко от предния ден, няма петици. Смятам, че това е по-добрият сценарий и според колегите от Гърция е по-вероятен. Другият сценарий би предполагал едно доста по-силно земетресение с по-сериозни щети“, обясни проф. Милошев.
Той уточни, че щети ще има и сега, но те са свързани със свлачища. А що се отнася до опасността от изригване на вулкан, според него в момента няма такава.
"То си е чисто тектонично по последните данни. Плитки са земетресенията и според колегите това е продиктувано от колизията между двете плочи (Евроазиатската и Африканската) и няма вулканичен характер. За момента и колегите в Гърция и групата от германски учени казват, че няма опасност от вулканична дейност“, посочи докторът на физическите науки. Но все пак не изключи възможността.
"Нека го обясним по по-разбираем начин. Една сграда, която я тресат земетресения и се пропукват част от основите и следващо земетресение нанася още по-големи щети. Това са тези разсади, които там са огромно количество, напълно възможно е в даден момент“, добави проф. Николай Милошев.
По думите му в момента в България сеизмичната активност е нормална, като за последния месец са станали две или три земетресения около 2-3 по Рихтер. За сравнение в Гърция само за няколко дни са усетени над 1000 труса, а общият брой на регистрираните е около 7000-8000.