Децата повтарят точно това, което ние, възрастните, правим. Когато някой ни е ударил, гоним го и го наказваме. Това е доста елементарно. Така че нека да не бъдем елементарни към нашите деца и съм себе си. Да говорим с тях, да ги слушаме и да мислим. Това призова от ефира на предаването "Нюзрум" по Радио "Фокус" председателят на управителния съвет на Институт за социални дейности и практики проф. Нели Петрова във връзка със стартирането на нов двугодишен съвместен проект на ИСДП и "Асоциация Родители" за превенция на насилието в училище. Проектът се казва CARING – "Да предизвикаме социалните норми, за да намалим насилието в училище" и обхваща 8 училища в София и страната.

"Да се грижим повече за децата си, да мислим какви хора бихме искали да станат те и да си даваме сметка, че те не възприемат това, което им казваме, че трябва да правят, а виждат и възприемат цялата култура и отношение, което имаме едни към други. Добре е с децата да се говори, да бъдат чувани. Те могат да ни кажат много интересни неща и ако бъдат оставени в такава позиция, сами търсят начини да се справят", добави проф. Петрова. Според нея проблемът с насилието в училище е доста сериозен.

"Идеята е за се разсъждава, да се говори за насилието и самите деца, заедно със своите учители, да търсят и да правят различни инициативи за справяне със ситуацията в училище. Идеята е не да се обвиняваме, а да си кажем: "Вижте, има проблем. Какво можем да направим и как можем всички заедно да намалим ефектите от този проблем, защото става дума за нашите деца, които след това ще пренесат тези свои начини на действие и в други отношения", поясни проф. Нели Петрова.

Всяко 6-то българско дете е било подложено на физически тормоз в училище (16,5%), а над една трета от учениците у нас (35%) са преживели унижение или обиди в клас. Данните са от изследване, направено по поръчка на УНИЦЕФ, което е проведено в периода 2019-2020 година.