Нищо необичайно няма в екстремните температури, българите от столетия живеят по тези земи и друг път е имало много екстремални температури. Това каза кардиологът проф. Младен Григоров, в предаването "Добър ден, България“ на Радио "Фокус“. Дори е описано от автори като Елин Пелин, когато от слънчев удар младо момиче умира по време на жътвата и т.н., посочи кардиологът.

"Просто компенсацията е с повече течности, като тези течности трябва да бъдат или леко подсолени, или леко подсладени и в никакъв случай леденостудени, защото когато са леденостудени, се получава едно непрекъснато потене, загуба на течности, ние се наливаме – пак загуба на течности, т.е. един порочен кръговрат, при който се губят много йони и това обърква целия метаболизъм на организма. Т.е. стайна температура.

Дори в някои страни, в които жегите са обичайно явление, пият горещ чай. И това е, много полезно – прекратява потенето, отбеляза проф. Григоров.

"Нашите деди и прадеди са спазвали нещо, което и в момента важи в арабските страни, за което споменахме, но което е невъзможно да го препоръчам, защото никой няма да го изпълни. Добро обличане, не разсъбличане“, отбилазо проф. Григоров.

"Да сте видели някой по потник туарег в Сахара на 50 градуса температура. Аз сам казах, че това никой няма да го изпълни, но просто искам да кажа, че изравняването на температурите помага да се спре най-големият бич от големите горещини – обилното потене. И това се постига – завършвам, с две неща: горещи напитки, горещ чай и облекло. Облеклото – ясно, за нашите географски ширини никой няма да го приеме, просто го споменавам, да се има предвид. Но горещият чай, стига да имаш малко воля, веднага ще видиш ползата от това“, отбеляза кардиологът.

Евелина БРАНИМИРОВА