Имаме във всички случаи положителна оценка на това правителства, но това се гради на факта, че имаме правителство. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" професорът по политология Милена Стефанова. "Да, имаме редовно правителство. Добро впечатление прави напоследък премереният тон на премиера и идеята въобще да въведе някакъв по-академичен стил на работа, съответно да се опитват, ето както при пороите тук и бедственото положение в Община Царево, да се опитват да реагират адекватно, и съответно да подпомагат с каквото могат разбира се. Слушах дискусии в Народното събрание, когато го разпитваха, и ми направи впечатление, че той наистина със стоицизъм понасяше празното говорене от страна на някои политици, добре известни ни. Защото не може да се говори, особено от парламентарната трибуна, ей така, урболежката, без да се премисли. Значи това не бяха сечища, не бяха язовирни стени, не бяха… Ами чакайте малко, бе хора, има експерти, нека те да се произнесат и след това политиците да отидете да коментирате, след като вече са ясни експертите оценки. За съжаление това е практика не само в нашата страна. Тя няма толкова лесно да бъде преодоляна. негативна емоция да се сипе непрекъснато, защото лошото е когато бедствието на хората се използва за политически цели", каза политологът Милена Стефанова.

Според нея, три месеца трябваше вече да са достатъчни, за да е подготвен пакета от документи, които правителството трябва да внесе за Плана за възстановяване и устойчивост.

"Направи ми впечатление, че много спокойна ваканция си изкараха депутатите и добре се върнаха на работа, само че като са се върнали на работа какво правят? Сега ще излязат пак във ваканция заради местните избори и очевидно времето, в което ще се заработи може би, се отмества за след 29 октомври или чак някъде през ноември можем да очакваме евентуално да се работи. Тогава, разбира се, пак ще се започнат споровете покрай бюджета за следващата година и всъщност аз не знам какво точно ще се случи, защото трябва да видим какви ще бъдат и резултатите от местните избори", каза още Стефанова.

Според нея, у всичките партийни структури и формати има някакво напрежение в момента, което е свързано с издигането на кандидатурите за кметове и съответно с реденето на листите за общински съветници. "Но за мен тревожни сигнали се появяват, че вече трудно се намират хора, с които да попълнят листите за общински съветници, което е много тревожно.

Стефанова смята още, че в преобладаващото число малки общини в страната няма как пет-шест партии да намерят по 17 различни човека, които да ги регистрират за участие в изборите – много тежка работа

Наистина трябва да се даде шанс, но трябва и да се измисли нещо като критерии, с които да се редуцира броят на партиите участващи в изборите до разумен.

Цоня СЪБЧЕВА