Проф. Методиев: Обществото се развива динамично, а българската държава е закъсала
© bTV
"В сложни ситуации, когато главните действащи лица загърбят личния си интерес и егото си, тогава общественият интерес става водещ и се намира решение и на най-заплетения случай. Това обаче не се случва лесно и в момента не се виждат такива прояви", коментира той.
По думите му подобни ситуации са изпълнени с недоверие и затова трябва да се намали взаимното недоверие чрез разговори.
"Аз съм станал народен представител, когато лидерите на две политически сили в парламента не си казваха дори "Добър ден". Това беше през зимата на 1995 г. Да се движиш вътре в кулоарите не беше много приятно. Познавам напрегнато състояние, в което има пълна липса на доверие. Доверието се появи, но това не се случи с магическа пръчка за един ден, а трябваше доста време", разказа пред bTV проф. Методиев.
Според него за премахването на недоверието са нужни хора, които не са на първа линия - политически хора, които са в ръководствата на партиите.
"Най-дребните неща – изпуснати фрази в студиата на телевизиите, например, съсипват седмици усилия. Една лична нападка, една изява на емоция премахва направеното и трябва да се започне отначало", каза историкът.
"Живеем във време, в което много от класическите лесни разделителни линии са замазани, размити са. В България това започна като процес след 2001 г., наложи го Сакскобургготски. До каква степен днес може да се възстановяват такива линии ми се струва трудно. Тоест самата демократична общност преживява трудни времена на размиване на граници", коментира проф. Веселин Методиев.