Васил Терзиев застанат хора, които не искат да печелят пари и да бягат от България, могат да се направят промени първо в здравеопазването, където там е най-тежкият, според мен проблем и нашето демографско състояние. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" проф. Мария Пиргова, преподавател в Софийския университет "Свети Климент Охридски“.
"Второ, в образованието, и след това вече да си направим инфраструктурата, да престане да се краде. Това може да се направи от един младежки екип. Ами да се хванат Васил Терзиев и Ваня Григорова, и да работят. Ние сме в момента един голям град от 5-6 милиона души. И сме крайно разединени, но българинът се храни от земята, храни се от бурканите, храни се не толкова от пазарната икономика. Как да имаме ляво, след като сме, примерно на Запад работниците свърши заплата и трябва да излезеш на улицата, няма къде. Докато при нас, отиваш на село и има къде. Тоест, всички тези особености са фактори в нашата политика, които ние трябва да разбираме. И които, според мен, заради които не трябва да се обиждаме непрекъснато, и да се подценяваме. Да, ние трябва да изкореняваме определени неща със съзнанието, че сме си общност, и че сме необходими едни на други. Защото какво направиха нашите бизнесменси напоследък? Унищожиха трудовия пазар, просто защото минималната заплата била висока и хората избягаха. И сега те нямат работна ръка и реват. Ами, извинете, но ако вие сте бизнесмени, вие трябва да си отглеждате работниците, които да работят за вас. Така че лявото и дясното не са в абсолютни противоречия", коментира още тя.
Не са така антагонистични, категорична бе проф. Пиргова.
"Сега например, много неприятно е обсъждането на новия бюджет, в който на всяка втора дума се казва, че пенсиите са големи, пенсиите водят до дефицит, пенсиите водят до заеми. Извинете, ние унищожаваме, ние сме направили геноцид на поколение хора, работили. Така че тук, някак си сме загубили чувството, че сме общност и взаимно си пречим и крадем", допълни преподавателят.
"Аз на местните избори видях по-сериозна активност от хората. Макар че много малко хора излязоха да гласуват, но хората проявиха доста повече чувствителност да се информират, да реагират, да се ядосва. Апатията не беше такава, каквато на парламентарните избори, които напоследък правим".
Превърнахме политиката в покупко-продажба, в пазар, категорична бе тя.
"И докато е така, няма да имаме нито национална общност, ще обедняваме. Защото политиката е скъпо нещо, когато нямаме политика, която да ни пази, нас ни обират. Нашите олигарси си мислят, че имат пари, те просто са едни бедняци, в сравнение с тези наоколо. И се бутат там, купуват си самолети уж, не знам си какво. Но не знам, дано се родят млади хора, които... Аз мисля, че те са се родили, защото ние в момента консумираме младото поколение, което 90-те години израсна, а то израсна доста безпризорно - с объркани държавни политики, с объркани родители. Сега виждаме, че родителите вече си хващат децата и ги водят на спорт, на език, въобще търсят други пътища. Но не виждам никой да възпитава общност. Значи англосаксонците са силни с това, че имат съзнание за общност, съзнание за общинска политика. Най-силната комунална политика е в Англия. А ние приказваме против това", каза още проф. Мария Пиргова.
Цоня СЪБЧЕВА
Ние сме малка държава. Едно отговорно правителство, дори и един отговорен младежки екип. Дори, примерно, ако зад