Продължават преговорите за редовен кабинет, те са изключително важна част и от политическия процес и от дипломацията. Те са видимата страна, това, което фокусира вниманието, медийният интерес, и е върхът на един айсберг. Айсбергът бих го резюмирала като дълбока институционална криза. България има фундаментален институционален проблем. Дълбокото недоверие на гражданите към политическите елитити се трансформира, слиза надолу като недоверие към експертите в управлението. Това каза за предаването “България Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" политическият анализатор проф. Анна Кръстева.

“Недоверието към висшия политически ешалон е основателно, тъй като виждаме, че не вършат работата си, има ярки признаци на импотентност и безотговорност. Но това не означава, че в цялата структурата на управлението, в агенции, които са специализирани не работят добри експерти. Когато специализирана лаборатория у нас казва същото, което казва сертифицираната за целия ЕС лаборатория, на която всички вярват, а независимо от това хората са там и протестират. Това показва дълбоко фундаментално ерозирано доверие на гражданите от една страна и на бизнеса от друга. Бизнесът вярва 0% на парламентарните елити, които сега преговарят. 1% доверие има към съдебната система. Историята ясно е показала, че частната собственост е основа на  развиващата се икономика, само ако тази частна собственост е запазена от произвола на държавата от една страна, и агресивна неправомерна конкуренция от друга страна. Ако съда не е там да пази правилата на играта, значи няма правилна игра", подчерта Анна Кръстева.

Няколко ключови елемента има по въпроса с имунитетите, но най-ключовият е в този момент колко години вече има сигнали за мащабна корупция - от САЩ, от Обединеното кралство, банка бива ограбена,  и прокуратурата не вижда нищо в нито един момент. Как това, което вади очите на целия свят, остава невидимо за нашата прокуратура, която вижда други неща в едни специфични моменти много добре подбрани, в които българския гражданин вижда политически употреби на съдебната система. Ясно е, че имаме голям танцьор Бойко Борисов, който танцува едно танго. Все още не е ясно на публиката двете стъпки напред дали са с “Демкратична България" и една стъпка назад с Пеевски или обратното. Това е голямата игра. БСП е в еуфория те постигнаха две неща, приютиха всички, които бяха напуснали Корнелия Нинова, и с президента се сдобриха, но не се увеличи електоралната и политическата им тежест, не се разшири хоризонта на левицата. БСП няма интерес и готовност да отиде на избори. ИТН вървят на върха на ножа, защото те искат да са в правителството, от друга страна техният електорат е изцяло антисистемен. Те непрекъснато ще бъдат и от едната и от другата страна. В “Продължаваме промяната" има многогласово говорене и това предизвиква по-голямо изумление у публиката отколкото би трябвало. По-същественият въпрос, грешка и слабост на ПП-ДБ е, че те считат, че със законови мерки в съдебната система може  да се оправи ситуацията в България. В резултат загубиха огромна част от електората си и сега отново на масата с тази политическа философия. Това, което виждаме е, че не просто има закони, които трябва да се подобрят, виждаме проядени институции, взимат пари инвитро да ги дадат на една агенция, която е изхвърлена, защото точно този ден трябва да се дадат офиси на партията на Пеевски. С кой закон може да се излекува тази проядена държава? Това е огромното предизвикателство и пред ПП-ДБ и пред техния електорат, че няма закони, които са магически. Има две паралелни промени които трябва да станат, едната е да се сменят тези регулаторни органи с отдавна изтекъл мандат, които имат изключително негативно влияние. Първо да се смени Висшия съдебен съвет и после законите, в далечен план Конституцията, да се започне отзад-напред. ПП-ДБ имат една генерална позитивна идея в защита на обществения интерес. Държавата има нужда да започне да се изчиства с една антикорупционна политика, но да се обхване мащабността на тази задача, и да не се върви само към законови промени", отбеляза проф. Анна Кръстева. 

“Кабинет можем да видим, защото ситуацията е такава, че няма кой да спечели в следващите избори. ГЕРБ ще спечели отново и най-вероятно ще има още по-раздробен парламент. Хората все повече гласуват за нови, за малки, за антисистемни партии, което ще прави коалиците по-големи и все по-трудни за съставяне. Останалите партии нямат желание да минават през теста на урните и трябва да направят всичко възможно да направят кабинет. Препъни камъчето е това танго, ГЕРБ седи на един много дебел стълб заедно с Пеевски. И това сега се мери да отреже малка част от този клон, така че хем да остане ГЕРБ, хем видяхме какво става, защото са много оплетени игрите", заключи проф. Анна Кръстева.