Проф. Киров: Ротация на парламентарния шеф е възможна, само при джентълменско споразумение без игрички
©
"Сега, ако това ще бъде някаква форма на договаряне между първата и втората парламентарна група в парламента, с оглед на това те да си стиснат ръцете и да постигнат мнозинство, за да застанат зад определена кандидатура, а пък след два месеца председателят да си подаде оставката и да бъде избран от другата политическа сила на свой ред още за два месеца друг председател – това е възможно като форма на някакво джентълменско споразумение, стига наистина да си стиснат ръцете джентълмени, а да не си играят игрички и да не се лъжат", каза проф. Киров.
по отношение на сравнението на нашето Народно събрание с Европейския парламент, проф. Киров каза: " Аналогията с Европейския парламент е пълна порнография, защото Европейският парламент не е законодателна власт. Той дори няма контролни правомощия по отношение на Европейската комисия. Това е един орган, който е създаден, за да смекчи донякъде демократичния дефицит при управление на Европейския съюз".
"Това, което се афишира от трибуната на Народното събрание, това са приказки, залъгалки, ей така, просто пуснати, за да се търси някакво основание и някакъв паралел, за да се мотивира въпросното предложение. Това предложение можеше да не бъде изказано от трибуната на Народното събрание, можеше да бъде изказано в кулоарите, на среща на четири, шест, осем или колкото искате очи, в рамките на едни неформални консултации на "Продължаваме промяната" и "Демократична България" от една страна и от друга страна – парламентарната група на ГЕРБ", допълни той.
От думите на проф. Киров стана ясно, че той вярва, че ще се стигне до избирането на Председател на Народното събрание: "Разбира се, че ще се стигне, тъй като без да се избере шеф на законодателния орган, Парламентът нищо не може да прави. Това е първата задача, която Парламентът трябва да реши на първото заседание, както Конституцията предвижда. Ако не изберат председател, не могат дори да регистрират парламентарни групи. Да не говорим за законодателна дейност, да не говорим за приемане на правилник, да не говорим за стартиране на процедурата за формиране на правителството. И президентът на републиката това го каза недвусмислено – той няма да започне процедурата по член 99, докато не бъде конституирано Народното събрание. Това е ясно на всички".