И едно време добрите писатели бяха 5-6. И сега, може би добрите писатели са толкова. Това каза в аудиокаста на “Фокус" “Това е България" писателят, драматургът, преводачът, дипломатът проф. Кирил Топалов.

"Трябва да се пише, защото не трябва да смятаме, че живеем в някакъв времеви социален и политически ауфтакт. Не, не е ауфтакт. Времето ни е много динамично, много напрегнато, много съдбовно. България е вечно на кръстопът. Още от създаването си и до днес България е на кръстопът. По кой път ще поеме, коя велика сила ще доминира политиката на България? Тази ли мрачна велика сила, която 45 години доминира нашия живот, не само политиката, политиката пък определяше нашия живот. Или нещо друго, което се задава сега? И кое се задава? Дали връщане на онова, дали по-силна съпротива на това нещо. Времето, между другото, за писателя е благоприятно, това е време на доста вътрешни драми, на доста кръшения, на доста катаклизми в душевността на съвременника. И аз мисля, че българските писатели имат какво да пишат, стига да могат", добави Топалов.

Според него, писателят трябва да поправя недъзите на обществото. Той трябва да отваря очите. Един роман, или разказ, или една пиеса, един филм, трябва да кара човекът да мисли, да страда с героите си.

"Аз ви казвам, вече трети или четвърти ден, откакто гледах филма за Илия Минев, въпреки, че го бях гледал преди струва ми се една или две години, аз просто непрекъснато мисля за съдбата на този човек, това беше съдбата на нашите бащи", каза още проф. Кирил Топалов.

Цоня СЪБЧЕВА