Времето става все по-съдбовно, народите и държавите са все повече на кръстопът. Историята по принцип върви в някакъв цикличен модел и се повтаря. Това каза дипломатът, киносценарист, литературен критик, историк, преводач и писател проф. Кирил Топалов в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“.  

Човекът и човечеството трудно може да се отърси от своя рефлекс да властва, да наказва, да подчинява, да експлоатира, да унищожава и унижава, допълни той.

"Човечеството не се учи, повтаря едни и същи грешки и от това страдат хората. Ако някой беше казал, че в ХХІ век ще гледаме такива картини в Европа – една държава да унищожава своя братска държава, щях да кажа, че това са фантасмагории. Най-зловещите неща винаги са повторими“, коментира проф. Топалов.

Той заяви, че не приема тезата за разпад на българското общество.

"Това, което някои наричат "разпад“, аз го виждам като възпитаване на нова политическа класа. По-скоро бих го нарекъл "кипеж“ на политически рефлекси, зависимости, прояви. Едно общество, което половин век беше лишено от елементарни, основни обществено-политически рефлекси, едно общество, чийто каймак на интелигенцията – политическа, културна, художествена, духовна, беше унищожен и беше създадена една друга интелигенция, друго общество от другояче мислещи хора, готови да се подчиняват, трудно може бързо да постигне това, което са постигнали западните общества, например, които са се развивали свободно и постепенно“, обясни проф. Топалов.

"Нашето общество е един казан, в който врят ценности и лоши ценности. Този казан не прекипява лесно, мръсната утайка не излиза лесно отгоре. Това са рефлекси, това са спомени, това са зависимости, това са заблуди, които обществото носи“, допълни той.