Проф. Илчев: Предложението на президента за промени в учебниците противоречи на демокрацията
©
"Бих казал, че това ще ни върне към периода след 9 септември 1944 г., когато беше разрешена само една истина. Моят колега проф. Веселин Янчев, който е ръководител на Катедрата по история на България в Софийския университет в Историческия факултет каза, че обикновено всички насилствени режими започват с това да наложат едно виждане за историята, за проблемите и т.н. и след това го развиват до висоти, които ние добре познаваме", обясни професорът.
Той подчерта, че това напълно противоречи на идеята за демокрация. "Не може да се използва като аргумент това, че държавата, видите ли, осигурявала безплатни учебници, т.е. финансира ги с обществени финанси, и затова има право да налага какво да се пише, или по-скоро какво да не се пише в тях", допълни проф. Илчев
"Аз бих казал, че е по-добре да се намери друг вариант за финансиране на образованието, а не безплатните учебници, друг вариант за финансиране на родителите на учениците.“
Проф. Илчев уточни, че по време на кръглата маса участниците са се обединили около това, че грижата за националното самочувствие на българина е грижа, която преминава през дейността на всички министерства на образованието, независимо кой е спечелил изборите. "Така че около това се обединихме и мисля, че имаше консенсус и че не трябва да се върви към учебници или един единствен учебник по различните дисциплини, които се преподават в училище. Като правило всички изказващи се изразиха своите дълбоки съмнения по повод на това предложение.“