33-та полярна експедиция беше една от най-успешните, които сме провеждали до момента. България се утвърди като световна сила в Антарктида. Това каза ръководителят на българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

"Антарктида представлява 1/10 част от земната повърхност и е изключително богата на редки елементи и минерали", каза Пимпирев. 

По думите му това е най-голямата лаборатория на открито на Земята.

"Тя е като бъдещето на нашата планета и само можем да бъдем горди, че сме част от антарктическата общност. Само 29 държави от целия свят управляват този континент. Ние ще определим как и дали ще има добив на минерални ресурси. България ще участва равноправно със САЩ, с Япония, с Китай, с Русия, с всички останали полярни държави. Антарктида е бъдещето на човечеството и ще бъде престъпление към държавата и българите, ако спрем по някаква причина антарктическите ни експедиции“, категоричен бе проф. Пимпирев.

По време на 33-та експедиция на българския кораб работят две гръцки изследователки, изследователка от Черна гора и двама метеоролози от Абу Даби.

"Страните от нашия регион имат много какво да се учат от нас и проявяват изключителен интерес да бъдат включени в полярните изследвания. Изключително търсени и ценени сме. Това беше първата гръцка антарктическа експедиция, на Турция беше 10-та, а нашата е 33-та“, посочи ръководителят на българската полярна експедиция.

По време на приключилата вече експедиция в българската база е открита нова научна лаборатория. "В нея ще се правят прецизни наблюдения на микробиоложки проби и специфични изследвания. Микробиотата на Антарктида е много специфична, тя е ендемична и от нея се изваждат много съставки, от които се правят нови лекарства срещу неизлечими болести. Не си задоволяваме научното любопитство, а правим изследвания, които са много важни за цялото човечество“, подчерта ученият.

Полярният кораб "Св. св. Кирил и Методий“ ще се завърне на пристанището във Варна след третото си пътуване до Антарктида на 11 април. "За пръв път благодарение на това, че България има полярна база и полярна програма, излязохме от нашето полуезеро Черно море с научноизследователски военен кораб. Ние сме една от малкото държави, които имат полярен кораб и полярна база, с което можем само да се гордеем. Доказахме, че сме морска нация“, допълни проф. Пимпирев.