Христо Хинков.
"Още не е гръмналата бомбата изцяло. Но последните случаи са сигнали, че нещата отиват в необратимо лоша посока. Защото най-важното нещо е, че няма персонал. И второто важно нещо е – че е скъсана връзката между лекуван и лекуващи. Тези протести и викове "Убийци!" (бел. ред. след случая с починалото бебе в Сандански) – това е страшно. Това е катастрофа. Демотивира хората, работещи в "Спешна помощ", което е доста тежка работа. А сега към това се прибавя и недоверието, и агресията", посочи той.
По думите му може да се окаже, че някои болници ще загубят акредитацията си, защото не отговарят изцяло на изискванията. "Акредитация има само за учебна дейност на болниците. Акредитацията за цялостна дейност на болниците беше премахната преди 2020 година. Няма обратна връзка. Няма контрол върху ефективността на работата и няма необходимите механизми да създадат такива условия да има такава ефективност", обясни той. И допълни:"Колегите в Петрич и Сандански се опитват по някакъв начин да закърпят положението като се заместват взаимно. Проблемът е системен и той изисква системни решения, които да са приемствени в Министерството на здравеопазването - от един екип на друг. Ако конюнктурните особености във ведомството са такива, че един екип не може да се задържи повече от 10 месеца - поне другият екип като дойде, да продължи това, което е започнато".
Професор Хинков подчерта, че докато е бил министър се е опитал да реши проблема с недостига на персонал в болниците. "Имаме много болници. Една голяма част от тези здравни заведения са доста тясно специализирани. Персоналът там в един случай е недостатъчен, в други случай е добре заплатен. Има една голяма динамика, много голяма миграция между болниците. И в този смисъл едно от решенията е да се търсят начини, което се прави между другото, екипи от една болница да могат да работят в друга болница, за да може тя да остане и да обслужва населението. Това беше случаят с Врачанската болница", заяви той.
"Липсва контрол на всички нива в системата. И този контрол е по отношение на изпъление на служебните задължения и на качеството на предлаганата медициснка услуга. Има случаи на злоупотреба с правенето на ненужни или фалшиви операции. И това не се санкционира или конролира, защото системата за санкции и контрол е дълбоко компрометирана", категоричен е професор Хинков.
Защо здравеопазването в България се превърна в бизнес и защо болници работят на ротация? Каква е цената, която плащаме като общество? Темата в ефира на NOVA коментира бившият министър на здравеопазването проф. Проф. Христо Хинков: Здравната система е дълбоко компрометирана, липсва контрол на всички нива
© NOVA