Декларацията на ЕНП по отношение на Зелената сделка е вид признание, че енергетиката, базирана на изкопаеми горива беше неправилно третирана с квотите за емисии и най-вероятно ще има връщане към здравия разум, при което ще се даде предимство в следващите години на електроенергията, произвеждана от въглища и най-вече от газ. Това каза в предаването "Метроном“ на Радио "Фокус“ атомният физик проф. Георги Касчиев, бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели, работил в Института за изследване на риска към Виенския университет, научен ръководител за пускането на 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй".

Развитието на най-евтината електроенергия, ядрената енергия, в България е сложен и труден процес и няма добри перспективи. В АЕЦ "Козлодуй“ според него с решение на парламента, без да се провежда търг е избран най-скъпият възможен проект, реализиран досега в света, като началните разходи надхвърлят вече 36 млрд. долара.  

По думите на проф. Касчиев вече е невъзможно изграждането на АЕЦ "Белене“, тъй като според него става все по-вероятна сделката с Украйна за продажбата на оборудването, подкрепена и от решение на парламента, но дори и да не се продаде, съществуващата обстановка на война в Украйна, както и отношенията с Русия правят невъзможно участието на руски компании в този проект, а без тях едва ли може да се реализира. "На трето място, не виждам кой ще отпусне финансиране за изграждане на нови руски реактори в Европа. Затова смятам, че е невъзможно.“

Относно малките модулни реактори, за които се говори от години, все още не са стигнали до практическо приложение, посочи експертът и добави, че американският опит в тази насока показа нерентабилността им от гледна точка на вложени средства. "По-скоро аз виждам много по-голяма вероятност за развитие на реакторите със средна мощност, каквито например проектира английската Rolls-Royce за 470 мегавата, както и General Electric с Toshiba за 300 мегавата. Струва ми се, че те ще намерят много по-бързо приложение.“

За либерализацията на пазара за електроенергия у нас е необходимо да се направят няколко стъпки, като първата такава според проф. Касчиев е да се приеме определение за енергийна бедност, за да бъде регламентирано тяхното подпомагане, след което да се проведе една информационна кампания как в условията на либерализиран пазар да може да се купува електроенергия. "Неминуемо ще има увеличение на цената на електроенергията просто поради това, че вече няма евтина електроенергия от никъде. Ще има чувствително поскъпване на тока задължително.“