Проф. Дуранкев: "Среден 3" за българската икономика през 2024, въпросът за Бюджет 2025 е олигархически
©
"За българските граждани горе-долу 2024 година бе една нормална, очаквана година от гледна точка на постиженията. Не се случи нищо неочаквано. Забележете, влязохме в 2025 година без приет бюджет, тоест българските политици все още не са готови за реформите, които са необходими на България, за да дръпне много по-напред. Така че, за миналата година – с този икономически растеж, който е под 3% и с нарастващи дългове, спокойно може да се пише на българската икономика и управление една доста завишена оценка – "Среден". Но все пак с тройката се минава в следващия клас, тоест в новата година", обясни той.
На въпрос ще се повиши ли тази оценка през 2025 година, икономистът отчете: "Разбира се, ако се направи онова, което трябва, по начин, който е най-добър за гражданите и икономиката и в срок, който е достатъчно кратък за приемането на бюджета. А срокът за приемането на този "велик" държавен бюджет, който още се мъдрува, е точно 1 април – една знаменателна дата. Голямата загадка през следващите три месеца е какво трябва и какво няма да се направи".
"Вече доста години България крета хаотично по отношение развитие на бюджета и на този етап "поглъща" много външни заеми, които след това ще трябва да се връщат. Бюджет така или иначе съществува, въпреки че официално не е приет. Най-важното е да се приеме до края на месец януари т.нар. удължителен проектозакон за бюджета, за да може да се изпълни поне едно от малките условия, които се очакват – минималната работна заплата на държавните служители да нарасне от 933 лв. и да достигне МРЗ на онези, които са заети в частния сектор. И още – нямаме още приет бюджет за Държавното обществено осигуряване и Здравната каса, тоест тези неща трябва да вървят в пакет. Дотук е ясно какво е необходимо да се случи, за да ги има разходите. Остава да се погледне към приходите. Тук е най-тревожното, защото преходите се гледат инерционно – от времената на "Тройната коалиция" големи промени няма, а Европейският съюз се е променил, данъчната политика в ЕС е много по-различна отколкото традиционната през тези повече от 10 години българска данъчна политика. Ако действително в НС има народни представители, а не представители на плутокрацията, приходи могат да се осигурят без никакъв проблем. Даже могат да се повишат разходите, ако държавата мисли разумно и не е в плен на т.нар. олигархия. Това, което обикновения български гражданин очаква, е най-малко три неща – по-високо облагане на свръхбогатите, на компаниите със свръхпечалби и третото – свръхпечалбите от продажбите на оръжие, които в България никак не са малко. Тоест, има от къде и по какъв начин България да заприлича на една централноевропейска страна по данъчната си политика и по линия на фиска, за да можем да посрещнем тези тежки години, които предстоят, защото нито 2025 се очертава като добра за ЕС, нито следващите 3-4 години за България, ако съдим по разчетите на Министерство на финансите. Ако трябва да сумирам – има възможности за съществено увеличение на приходите в бюджета, разбира се чрез засягане интересите на олигархията", обясни проф. Дуранкев.
Според него въпросът за Бюджет 2025 "е повече олигархически, отколкото политически".
Що се отнася до формирането на редовното правителство, проф. Боян Дуранкев разясни: "Почти съм сигурен, че всички, които видят как трябва да променят и приемат държавния бюджет, почти всички 240 души в Народното събрание ще кажат: "Я, по-добре да ходим на избори и да оставим служебните правителства да се оправят“. От бюджетна гледна точка проблемите са много тежки".