Градовете на бъдещето са такива, които имат данни и ги използват за вземане на интелигентни решения. Институт Gate към Софийския университет работи по проект, при който, стъпвайки върху данни по различни направления, да се предскаже какво би се случило в града. Това каза проф. Десислава Петрова-Антонова, ръководител направление "Градове на бъдещето“ към Big Data for Smart Society Institute (GATE) за Plovdiv24.bg Проф. Петрова е лектор на първото издание на конференцията X City: Future Forum Bulgaria, която се провежда в Пловдив.

Тестовете на различни сценарии се правят първо във виртуалната среда, след което да се премине към конкретни действия. Институтът Gate работи тясно със Столична община, но е отворен за сътрудничеството и с други градове. 

"Разработихме няколко сценария, които показват как функционира цифровият двойник. Единият от тях е свързан с качеството на въздуха, където предсказваме във времето и в пространството какво ще бъде качеството на въздуха, които общината може да използва, за да вземе някакви мерки. Например - затваряне на централната част, когато има замърсяване или осигуряването на "зелени" билети" - сподели проф. Петрова.

Като интересен сценарий посочва "топлинният остров". Направеният анализ показва, че температурата в централната градска част на София е с 6 градуса по-висока в сравнение с крайните квартали и причините за това са трафикът, енергийната консумация, презастрояването, демографските проблеми. В проекта "Квартал" институтът е създал симулации на вятъра и завихряне в т. нар. улични каньони и около високите сгради.

Община Пловдив е направила запитване как може да се пресъздаде сценарий на института Gate на територията на Пловдив.