Проф. Чуков за българските моряци от пленения кораб Galaxy Leader: Япония също изигра ключова роля за освобождаването им
© NOVA
"Шест държави бяха страна по така нареченото дело Galaxy Leader. Не само петте държави, чийто граждани бяха на борда на този кораб, но и Япония. Защото операторската фирма на плавателния съд беше японска. Още от самото начало, когато беше отвлечен кораба - стана ясно, че е била отказана охрана, въпреки напомнянето на застрахователната компания, че трябва да има такава", обясни пред NOVA той.
По думите му "освен корабособственикът и операторската фирма носят в най-голяма степен вина за тази трагедия, която наблюдаваме 14 месеца". "Така че това, което се очакваше, вероятно е станало. Моторът е бил японското правителство. Но това не означава, че всички държави, включително Румъния, Украйна, Филипините - откъдето са най-голямата група моряци, както и българската страна, не са положили усилия. Външното ни министерство беше изключително активно. Много от контактите няма да излязат на повърхността. Това е повече от очевидно. Въпросът е, че ние имаме един щастлив край, в който битовите условия и детайли ще бъдат оповестени, когато се върнат нашите две момчета", допълни той.
И подчерта, че Galaxy Leader "въобще не е трябвало да бъде отвличан". "Към онзи момент съответните институции не вярваха, че тази част на Червено море не е безопасна. Затова и охраната е била минимална".
Чуков коментира въпроса плащан ли е откуп за освобождаването на екипажа на Galaxy Leader. "Първо, никой няма да съобщи такова нещо. Най-много това, което според мен е било поето като финансов ангажимент - това са командировъчните на самолета на оманските ВВС. Това беше военен самолет, който кацна в Сана. Предполагам, че може би е платено нещо на пътуващите оманци. Но такъв голям откуп, както навремето се плащаше на "Ал Кайда", която отвличаше за пари - едва ли е платен".