"Тръмп си е Тръмп. Той се опита още през първия си мандат да направи сходна оферта, само че на ниво цялата палестинска държава. Това е сделката на века – не стана, той направи крачка назад, защото все пак очакваше втори мандат. Сега обаче друг мандат няма да има, така че той натиска газта до дупка", обясни международният анализатори и арабист проф. Владимир Чуков пред bTV.

Египет и Йордания обаче се противопоставиха на желанието на Тръмп, като се обявиха против разселването на палестинския народ и призоваха за възстановяване на Ивицата Газа.

Вчера американският президент коментира и освобождаването на израелските заложници от "Хамас" в свое изявление от Овалния кабинет на Белия дом.

Той обяви, че ако е на мястото на израелската държава и в събота до обяд всички заложници не бъдат върнати, би отменил споразумението с "Хамас", а "адът ще се изсипе върху тях".

"Очаква се трима човека да пуснат до обяд, но там има един цикъл. На две-три години Израел и "Хамас" е бият. Убиват се, разрушават се, после започват преговори. Това досега беше най-дългият преговорен процес, но то се повтаря", заяви проф. Чуков.

И обясни, че лошото е, че всичко това се отразява не само на съседните региони, но и на целия свят:

"Спомнете си какво беше в Европа – това са 23 хиляди пропалестински демонстрации през първите десет месеца. По Коледа тези активисти се опитаха да влязат в жилищата на шефа на Пентагона и на съветника по национална сигурност, докато те празнуват със семействата си".

Професорът определи конфликтът в Газа като вековен и подчерта, че повечето палестинци в Газа считат войната за религиозна.

"Привържениците на "Хамас" много силно са намалели – около 25% ги подкрепят. Те са малцинство, но са толкова агресивни, че останалите 75-80% нищо не могат да направят. И ако трябва да мислим схематично – как ще ги махнете тези 200 хиляди? Големият въпрос е как", каза той.

И поясни, че планът на Тръмп да ги разсели в Йордания и Египет не е оптимален.

"Йордания е държава, която в момента има свръхпредставителство на палестинците – там има над 2 милиона палестински бежанци официално. Другите 2 милиона са йорданци, но от палестински произход. Тоест половината Йордания са палестници", каза той.

Египет от своя страна има друг проблем - с пристанището Хайфа в т.нар. Индийски коридор, който свързваше Индия през Дубай, през Саудитска Арабия, през Йордания, през Западния бряг и респективно Хайфа и Атина.