Проф. Чуков: Тръмп има много по-икономически, отколкото политически, подход за разрешаването на Близкоизточната криза
© Фокус
По думите му подходът на американския президент е подобен като подхода му към Панамския канал, към Канада и Гренландия, където се влага много силна икономическа логика. Вместо неслучилият се Индийски канал, договарян от Байдън и индийския премиер Нарендра Моди, идеята е да се развие ивицата Газа, която ще изпълнява икономически функции със създаването и на пристанище, така че индийските стоки да бъдат директно доставени до Европа, което всъщност е директен удар към китайския "Един пояс, един път“.
"Това е чисто икономически сблъсък. Те просто искат да заобиколят тези икономически агресии на Китай и да прекарат този Индийски канал през ивицата Газа“, обясни арабистът и добави, че според него много трудно би се осъществило изселването на 2 милиона души от Газа, като това трудно би се обяснило и от гледна точка на международното право.
Според проф. Чуков макар и трудно осъществимо, има и други държави, които са проявили заинтересованост от идеята и желание да приемат палестинци на своята територия, една от които е вечният съперник на Китай – Пакистан, както и Малайзия и Турция.
"На този етап това е само предложение, което най-вероятно върви с някакви икономически бонуси. Но в тази част на света политиката е тази, която надделява,“ каза той и посочи нещо друго, много характерно за ислямския ареал – в ислямския шериат собствеността върху земята е нещо, от което мюсюлманинът не може да се откаже. "Т.е. сблъсъкът е между религиозните предпоставки от една страна и бизнес мисленето на Доналд Тръмп от друга“.
Според експерта примирието в Газа е твърде ефимерно, като в споразумението има твърде много пожелания и много противоречия.
"Буквално трябва да се предоговаря втората фаза, трябва да се продължи третата фаза. Много неща не са ясни, най-вече дали ще се успее да се изпълни пускането на всички заложници, как ще се извърши логистиката във втората фаза, възстановяването на Газа, а кой ще управлява е големият въпрос“.
Относно решението на американците да оттеглят войските си от Сирия, проф. Чуков е на мнение, че американците или са се договорили с турците, или остават кюрдите да правят каквото искат.
"Кюрдите са част от израелската система за национална сигурност. Израел са тези, които настояват кюрдите да си останат като милиции, като формирования, като присъствие.
Докато политика на Тръмп е за орязване на всякакви излишни според него разходи. Предполагам, че може би управляващата в Североизточна Сирия партия Демократичен съюз на сирийските кюрди ще трябва да си подали властта с една опозиционна партия, която е близко до Барзани и която е близка до Турция,като ще се търси някакъв баланс,“ обясни още той.