Продължаваме да чакаме сакралната дата 16 януари, когато ще се даде знак по посока успокояване или не напълно успокояване на лидера на ГЕРБ. Това каза политическият психолог проф. Антоанета Христова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Според нея по време на преговорите основното искане на "Демократична България“ е било процедурата по избор на главен прокурор да бъде преустановена или да бъдат приети промени в законодателството, свързани с избора на главен прокурор, за да бъде престоят на Борислав Сарафов на поста максимално кратък. "Логиката на процеса следва, че би било редно Борисов да приеме такова изискване, но с условието той да бъде министър-председател. Когато не са го приели, той е предложил Росен Желязков. И тогава идва критичният момент, в който той изигра това сложно танго, което се играе между тях, перфектно. Неговата теза ще бъде, че той е направил много отстъпки, но никой не е приел неговите и че другите по никакъв начин не са желаели правителство. На второ място той отговори на своите избиратели, защото самият ГЕРБ има непоносимост към преговорите с ПП-ДБ на базата на преживяното от сглобката. По този начин той излъчи послание към избирателите си и каза: Отиваме на избори. Аз няма да ви предам и да направя компромис“, обясни проф. Христова.

По думите й нито една от преговарящите политически сили няма реален интерес от участие в коалиционно правителство. "В момента нито една от политическите сили няма да черпи позитиви от събирането си с другата. Ако картите след 16-ти се подредят и ГЕРБ са готови на пълни компромиси, то другите политически сили имат своите притеснения. Да не забравяме, че БСП е пред конгрес за избор на лидер. ПП-ДБ имат свръхзадача, която не може да бъде прескочена лесно. Техните избиратели са изключително фенски настроени към тях и няма да ги предадат. Напротив, те са готови на всичко в името на това да не управляват с ГЕРБ. ИТН са много ситуативен играч. Те просто участват, за да участват, за да ги виждат чисто пиарски, че са в процеса, но те няма да се вържат в процес, който би ги поставил в лоша ситуация за предизборна кампания“, обясни политическият психолог.

Затова бавно вървим към избори, смята Антоанета Христова. "В следващите два-три месеца ще сме свидетели на въртележки дали, кой и как би могъл да направи правителство, след което по някакъв естествен начин ще тръгнем към избори“, прогнозира тя.