Проф. Антоанета Христова: Ако наистина искаш да свалиш правителството и вотът ти на недоверие да успее - изчакай момента си

© Фокус
"Темата на практика слепи всички, които по тази тема нямат никакво намерение да бутат правителството. Слепи ПП-ДБ, т.е. накара ги да излязат и да не участват в гласуването, слепи ДПС-ДПС, т.е. ДПС-ДПС няма аргументи да се обедини с опозицията, просто защото на ДПС-ДПС тази политика, свързана с проевропеизма, проеврото като част от европейското бъдеще на България, е типична политиката. Те не могат да изневерят. Затова те не можеха да се прибавят към опозиционното гласуване за вота на недоверие. Затова си мисля, че вотът беше измислен много сбъркано като тематика и някак си много бързо Костадинов каза: "И другата седмица ще поискаме вот“, но видите ли на тема "Корупция“, която казаха, че ПП-ДБ ще поиска. Пак тактически грешка", коментира проф. Христова.
"Когато искаш да събереш хора около една идея, ти трябва да търсиш събиращите моменти, а не можеш да търсиш разграничаващите. Ако наистина искаш да свалиш правителството, ако наистина искаш вотът ти да успее, то тогава почакай момента си", обясни тя.
"Това е много важно - изборът на момента за вкарването на ефективен вот. Защото в противен случай ти си критикуван за избора на тема или за избора на момент, и не можеш да събереш съответния брой хора, които ти трябват (депутати), за да бъдеш мнозинство. Така че мисля си, че той ще, може и да не е тази седмица, може би ще продължи, тази активност да вкарва вотове е повече "искам да лидирам опозицията, искам да се чувам, искам да имам трибуна за говорене“. Между другото, аз не чух много добре представени по основните медии тезата на тези, които вкарват вота, някак си повече чух какво мисли Борисов, какво мисли Пеевски, какво мислят ПП-ДБ, отколкото какво мислят останалите, които са тези три основни политически партии, които гласуваха за вот. Но това ще се развие като процес в следващите месеци", коментира още политическият психолог.