"Причината е в общото лошо състояние - на инфраструктурата и на подвижния състав. В БДЖ се работи като в миналия век. Нашата железница не е по-различна от европейската. Има изследване в Европейския съюз, че железницата изостава тотално, и европейската железница, в начина на предоставяне на услуги и конкурентност", каза за "Фокус" проф. Симеон Ананиев, представител на Асоциацията на железопътните предприятия във връзка с все по-честите закъснения на влаковете.

По думите му цените на билетите са се вдигнали на обща база, което е правилно. "Но вдигането на билетите при този обем пътници не оказва съществено влияние върху парите, които БДЖ получава всяка година от държавата", допълни той.

На въпрос защо са прегрели новите влакове, които бяха пуснати в движение проф. Ананиев отговори: "Това са влакове с новозакупени стари вагони, но когато се закупува нещо или се въвежда дадена система, трябва да се въведе и поддръжка. Парите, които са за вагоните и още толкова трябва да се предвидят за поддръжка, резервни части и обучение. Трябваше първо да се обучат хората, да е ясно как ще се поддържат, кой ще ги поддържа, какви резервни части, но всичко това струва пари. Ел. системите за високо напрежение на старите немски вагони са за 1000 волта. На локомотивите "Сименс" ел. системите за високо напрежение са 1500 волта и не могат да се използват. Използват се стари локомотиви на 40 години, които имат възможност за превключване на 1000 волта. Не е изследвано дали старите локомотиви, ще имат необходимата мощност за захранване консумацията на старите немски вагони, което може да доведе до запалване на трансформаторите и други системи. От БДЖ предвиждат закупуване и монтиране на трансформатори за 1500 волта за старите немски вагони, но няма информация колко ще струва и кога ще стане", каза още той.