Проекти на Варна и Бургас бяха обявени за стратегически
©
С осигуреното финансиране се предвиждат въвеждане на иновативни решения, изграждане на дребномащабна инфраструктура, разработване на стратегии, съвместни планове за действие, споделяне на опит, съвместно обучение и др. И двата проекта са насочени към развитието на транснационално сътрудничество в стратегическите области и имат добри перспективи за въздействие върху местните икономики и хората, живеещи в двете области.
Единият отличен проект е "Сътрудничество за изграждане на капацитет за устойчивост на общността при горски пожари и ранно предупреждение в Черноморския басейн“. В България той се изпълнява от Областна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението“ - Бургас и Община Камено по приоритета "Развитие и подобряване на капацитета за научни изследвания и иновации и усвояване на модерни технологии“. Предвижда се в рамките на изпълнение да се разработят планове за предотвратяване на бедствия и мерки при възникване на горските пожари в региона. Ще се провеждат обучения за координация и реакция при възникване на трансграничен пожар. Със средства от проекта е планирано изграждането на Мобилен център за информация и превенция в Молдова, центрове за обучение в Турция, България и Украйна. Ще бъде разработена и съвместна програма за обучение за превенция и ще се изгради мрежа от младежи доброволци. За децата ще се създаде и "Горско училище“, където ще получават специално обучение за важността и опазването на горите. Предвижда се и провеждане на международна конференция по теми, свързани с горските пожари . Общата стойност на проекта е близо 1,5 млн. евро.
Втората инициатива е "Създаване и експлоатация на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн“, в който български партньори са Асоциация на българските черноморски общини и Технически университет – Варна по приоритета "Адаптиране към изменението на климата, предотвратяване на риска от бедствия, и подобряване на устойчивостта.“ Стойността на проекта е над 1,6 млн. евро. Чрез него се предвижда доставка и внедряване на автономно подводно превозно средство, дистанционно управляемо плавателно средство и изграждане на мрежа от интелигенти шамандури, които ще се ползват за научни дейности. Те ще предоставят данни, изображения и видеоклипове на морското дъно и структури на подводни местообитания за опазване на биоразнообразието и състоянието на екосистемите. По проекта ще се направи и оценка на риска от замърсяване. Планирани са изграждането на учебни сайтове, картиране на критични зони, обучителни сесии за операции по морски мониторинг и др.