Приложение има за цел да премахне бариерите пред хората, които не чуват или имат говорни увреждания, чрез система, базирана на изкуствен интелект, която ще им позволи да водят свободен разговор. За него разказа Севделина Джонгарска – директор на специално училище за ученици с увреден слух "Проф. Дечо Денев“, в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Подобно приложение съществува от 2016 г. То е създадено от Фондация "Заслушай се“, като целта му е да помогне на децата със затруднения в слуха в техния обучителен процес. Такова приложение е разработено и за възрастни хора с увреден слух, като то е насочено към използване на медицински услуги, обясни Джонгарска. "За съжаление, не е възможно да приложим това приложение от 2016 г., тъй като там имаше редица трудности от технически характер – забавяне в субтитрите, които се появяват, когато се трансформира говоримата реч, което води в много голямо забавяне в самия урок“, поясни тя.  

И в момента се използват образователни приложения за обучение на деца с увреден слух. Новото приложение според Севдалина Джонгарска би било много полезно за деца, които се обучават в общообразователни училища.  

По думите й проблемът с този вид приложения идва най-вече от техническите неизправности, които трябва да се отстраняват. "Това е забавянето, точната детекция на думите, които използват чуващите хора, за да бъдат разбрани от глухите, да не се получава смесица от думи. Темпът, с който говори човекът, трябва да може да бъде отразен от системата така, че за глухия човек изречението да отговаря на смисъла, който е влаган в него. По отношение на техническата страна смятам, че в България бихме се справили чудесно и бихме имали още по-добри резултати“, обясни Севдалина Джонгарска.