Със свое решение правителството прие стандартите за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2022 г. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

Основните бюджетни взаимоотношения между централния бюджет и бюджетите на общините в законопроекта за държавния бюджет за 2022 г. за периода януари - март 2022 г. са разработени при спазване на разпоредбите на чл. 4 от ПМС на № 481 от 30 декември 2021 г. за уреждане на бюджетни взаимоотношения през 2022 г., а за периода април - декември 2022 г. са на база на основните допускания в Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2022-2024 г. За първо тримесечие на 2022 г. размерите на стойностните показатели на стандартите запазват нивото си от 2021 г., а от 1 април 2022 г. имат увеличение, в сравнение с миналата година.

В сектор образование стойностните показатели на стандартите за финансиране на детските градини са завишени от 1 април средно с 11 %, а за неспециализираните училища, професионалните гимназии и паралелки за професионална подготовка - дневна форма на обучение и дуална система на обучение, на специалните училища и центровете за специална образователна подкрепа са завишени средно с 12 %. Стандартите за ученик в други форми на обучение (вечерна, задочна, индивидуална и самостоятелна) са завишени средно с 12,9 %. Разчетени са средства за увеличение на доходите на педагогическите специалисти в системата на предучилищното и училищното образование до ниво от 125 %, спрямо средната заплата за страната, както и средства във връзка с увеличението на минималната работна заплата и максималния осигурителен доход. С проектобюджета са предвидени допълнително 84,8 млн. лв. за пълното освобождаване на родителите от заплащане на такси за детските градини, като за целта е осигурено финансирането на издръжката им за сметка на държавния бюджет за периода април-декември 2022 г.

Стойностните показатели на стандартите за делегираните от държавата социални дейности са увеличени, както следва: стандартите за домовете за пълнолетни лица с увреждания са завишени, спрямо действащите стандарти през първото тримесечие на 2022 г., с 38 %, а тези за социалните услуги, предоставяни в общността, се увеличават средно с 31 %. Стойностният показател на стандарта за финансиране на социалната услуга "Асистентска подкрепа“ е увеличен с 26.5 % спрямо 2021 г. Размерът на месечната помощ на ученик, настанен в социална услуга, за 2022 г. нараства с 12,5 % спрямо 2021 г.

За делегираните от държавата дейности в сферата на здравеопазването стойностните показатели на стандартите за финансиране на медицинско обслужване в здравен кабинет са завишени, спрямо действащите през първото тримесечие на 2022 г., средно с 14 %, тези за яслена група към детска градина и детска ясла са увеличени средно с 16 %, а стандартите за здравни медиатори и за общинските съвети по наркотичните вещества - с 15 %. Предвидени са допълнително 13,2 млн. лв. за пълно освобождаване на родителите от заплащане на такси за детските ясли, като за целта е осигурено финансирането на издръжката им за сметка на държавния бюджет за периода април- декември 2022 г.

За делегираните от държавата дейности в сферата на културата стойностният показател на стандарта за финансиране на държавните културни институти в областта на културното и аудиовизуалното наследство е завишен с 5 %, а този за финансиране на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий“ - с 15 %, спрямо първото тримесечие на 2022 г.

Стойностният показател на стандарта за финансиране на общинските библиотеки е завишен с 9,2 % спрямо първото тримесечие на 2022 г., а на читалищата - с 10,3 %, като в тези стандарти са разчетени допълнително 2 млн. лв. за прилагане на стандарта за информационно-библиотечно обслужване. Стойностният показател на стандарта за финансиране на музеите и художествени галерии с регионален характер е завишен с 5 %.

Стандартите са съгласувани с Националното сдружение на общините в Република България.