Парламентът прие на първо четене законопроектът за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, предаде репортер на "Фокус“.

С него се предвижда Министерството на вътрешните работи да осигурява охраната на бежанските центрове в страната.

При гласуването 158 бяха "за", 3-ма от ПП-ДБ гласуваха "против", а останалите 57 от ПП-ДБ се въздържаха. 

Вносителите на промените бяха Бойко Борисов, Делян Пеевски и група народни представители. Те бяха провокирани от случаите на насилие със замесени бежанци в центъра на София от миналата седмица, както и последвалите протести.

При обсъжданията Божидар Божанов заяви, че бежанските центрове трябва да се охраняват по-добре. Той подчерта обаче, че между първо и второ четене трябва да се направят редакции, така че текстовете да се прецизират, за да се изчисли какви ще са разходите за бюджета. Основният мотив за това бил, че вече имало сключени договори с частни фирми, които да се грижат за охраната на лагерите. Божанов допълни обаче, че ПП-ДБ ще се въздържи при гласуването.

От "Възраждане“ заявиха, че в София случаите на насилие от мигранти са рядкост, но в Харманли например те били често срещани.

Георг Георгиев заяви, че няма защо да има притеснения за фирмите, които се грижат за охраната на лагерите. По думите му вече доста години били опропастени и поради това се допуснало центровете да не бъдат обезопасени. Според Георгиев охраната в момента било под нужния минимум, а МВР вече е било заявило, че има готовност да извършва тази дейност.

БСП заявиха, че ще подкрепят законопроекта. Те смятат, че увеличаването на щата на ГД "Гранична полиция“ ще повиши качеството на охраната на българо-турската граница. Според тях изграденото оградно съоръжение не било с достатъчно високо качество. Те отхвърлиха тезата на ПП-ДБ, че в бюджета на държавата нямало пари тази дейност.

Радомир Чолаков заяви, че е изненадан от заявката на ПП-ДБ. Според него ситуацията била форсмажорна, а законът просто осигурявал охрана на бежанските лагери от МВР. Чолаков изрази учудване, че до момента частни фирми са осигурявали охраната.

"За националната сигурност ще харчим толкова пари, колкото трябва  и няма да ги жалим“, заяви той.

Атанас Атанасов заяви, че няма никакъв форсмажор. Той попита защо внасянето на законопроектите не е било съгласувано с ПП-ДБ. По думите му ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС са можели да обсъдят заедно какви законови промени да бъдат направени. Според него в МВР могат да се намерят вътрешни резерви, а не да се увеличава щата на граничните полицаи.

От ИТН Ивайло Вълчев заяви, че подкрепят духа и смисъла на закона, но попитаха дали не се подготвяло изграждането на нови центрове.

Маноил Манев отговори, че никой не визира нови структури или други центрове.

Калина Константинова заяви от парламентарната трибуна, че самият министър е казал, че нямало безпрецедентен мигрантски натиск, а именно заради това нямало нужда МВР да охранява лагерите. Тя се позова и на данните на председателя на Държавната агенция за бежанците, която преди два дни заяви в парламента че капацитетът на лагерите е под 50% пълен.

От "Възраждане" казаха, че от ДАНС предоставели специален доклад, който показвал тревожни данни за засиления мигрантски натиск у нас, но той бил скрит от председателя на парламента.