Калият е един от най-ценните минерали, от които тялото ни има голяма нужда. Той е незаменим електролит, участващ в редица жизненоважни процеси и механизми. Много функции в тялото биха били невъзможни без калий, включително дейността на сърцето и мускулите, нервната система, храносмилането, отделянето, имунната защита. Калият притежава редица предимства и свойства, без които не можем. Ето защо е важно да си го набавяме чрез храната всеки ден.

Калият участва в контрола на течностите в тялото

Тъй като калият е електролит, той участва в процесите на балансиране и контрол на нивата на течности. Калият съдейства за извеждането на излишните течности, като противодейства на натрия, имащ обратен ефект да предизвиква задръжка. Оптималният баланс на течностите и солите в тялото е от жизнено значение за поддържането на нормално кръвно налягане, кръвообращение, както и за качествен пренос на нервните импулси от мозъка до мускулите и всички останали тъкани.

Нормалният обмен на течностите и превенцията на задръжка на излишна вода е от голямо значение и за кръвоносните съдове. Така стените им се предпазват от втвърдяване, като функцията им за качествен пренос на кръв и хранителни вещества се запазва. Кръвоносни съдове с еластични и гъвкави стени осигуряват по-качествено кръвообращение и създават условия за добра поддръжка на кръвното налягане.

Калият е незаменим за нервната система и мозъка

При дефицит на калий преносът на нервни импулси от мозъка към мускулите и всички тъкани в тялото се нарушава. Влошаването на тази връзка може да е дори животозастрашаващо.

От изключително значение е нивата на калий да се поддържат, защото в противен случай е възможно да се появят затруднения в двигателната активност, мускулите, замъгление на съзнанието, умора, сърцебиене, учестено дишане, нарушения в рефлексите. Всички тези функции могат да се нарушат, ако в тялото няма достатъчно калий, предупреждава Dnes.bg. Този ценен минерал контролира мускулните съкращения, като поддържа нормална двигателна активност, както и сърдечносъдова активност.