Очевидно политическата криза в страната се задълбочава и всяка партия с амбиция за обществена подкрепа трябва да обяви какъв изход предлага от нея. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти, съобщават от Пресслужбата на Президентството. Попитан за предстоящото връчване на мандат за съставяне на правителство той посочи, че въпросът за властта не отменя отговорността на политическите партии към гражданите и държавата.

"Бързото и безрезултатно изчерпване на процедурата за съставяне на правителство ще остави много важни въпроси нерешени, подчерта държавният глава. Той добави, че ако парламентът бъде разпуснат преди края на юли, това означава изборите да се проведат през септември, което крие риск от ниска избирателна активност. От друга страна прекаленото удължаване на процедурата за съставяне на правителство води към изкушение за хазартни управленски решения и кадрови промени, а и самите партии чертаят все по-дебели червени линии помежду си и съставянето на правителство след потенциални предсрочни избори става все по-трудно.

Държавният глава обяви, че ако и вторият мандат за съставяне на правителство бъде върнат неизпълнен, преди връчването на третия мандат ще покани всички парламентарно представени партии на консултации. На тях те ще могат да предложат формули за изход от кризата, както и приоритети, около които да търсят обединение. Президентът посочи, че на тази база ще вземе решение на кого да връчи третия мандат.

"Обществото ни очаква дееспособно управленско мнозинство, което да пристъпи незабавно към решаване на острите социални проблеми, доходи, цени, инфлация, към търсене на дългосрочни и устойчиви решения в енергетиката, икономиката и инвестициите“, заяви президентът. По думите му е необходимо също и укрепване на сигурността както във външен план, така и индивидуално за всеки гражданин и за бизнеса, провеждането на ефективна съдебна реформа, както и реална борба с корупцията и злоупотребите с власт.

Президентът посочи, че ако изборът на партиите е отново предсрочни избори, то ще бъде целесъобразно те да се проведат в началото на октомври, за да има един нов парламент легитимност чрез засилено гражданско участие във вота. По думите на държавния глава това означава, че в оставащите дни до края на юли парламентът ще бъде натоварен с големи очаквания както за съставянето на управленско мнозинство, така и за приемането на важни закони, а правителството – с антикризисни действия и разработване на законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост.

"Очаквам управленско мнозинство, което не с лозунги и с ПР, а с реална и последователна работа да се ангажира с европейската интеграция на България и да не допусне страната ни да остане в периферията на Европа“, каза още държавният глава.