При високо ниво на национални амбиции България има потенциала да извърши сериозен напредък в общественото си развитие в редица области благодарение на човешкия ни капитал, младите ни таланти, натрупания опит и база в редица сектори като образованието, наука, бизнес, технологии, иновации. Това заяви президентът Румен Радев в заключението си при закриване на Националната кръгла маса "Иновациите – възможности пред България“, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Конференцията събра представители на всички заинтересовани страни, от които зависи ефективното успешно развитие на иновациите в страната ни - институции, научни и академични среди, както и на български иновативни предприятия и стартъп организации.



В заключението си държавният глава обобщи, че всички участници са отбелязали необходимостта от единна национална стратегия за изграждане на нов модел за жизнеспособна екосистема в иновациите, в която да е предвидено ясно ролята на всички страни, особено на държавата. По думите на президента политиката в сферата на иновациите е залог за общественото развитие на страната ни, защото чрез нея може да се повиши сигурността, благосъстоянието, качеството на живота и стандарта на хората, както и да се преодолеят регионалните дисбaланси. Това ще доведе и до решаване на демографски проблеми, свързани с мотивацията на младите таланти да останат в страната ни или да се завърнат. "Трябва да развиваме образованието, науката, иновациите и активно да привличаме инвестиции в производства с висока добавена стойност и високи технологии“, допълни Румен Радев.



Президентът призова да идентифицираме области, в които страната ни може да направи скок в общественото си развитие на базата на иновациите, като даде пример с енергийния и автомобилния сектор. По отношение на енергетиката трябва да отправим поглед много по-напред и от страна, която транзитира природен газ, България да стане производител и износител на енергийни ресурси на бъдещето, каза държавният глава. Той посочи натрупания капацитет и потенциала ни за разработване на технологии, свързани със зеления водород. "Трябва да погледнем по-смело, по-напред, по-перспективно и да сменим представата ни за нас самите“, допълни Румен Радев. Той посочи, че в автомобилния сектор може да се съчетае опита на страната ни в производство на автомобилни компоненти с капацитета в сферата на информационните технологии.



Като "тест“ за държавата в лицето на компетентните институции и администрацията президентът Румен Радев посочи създаването на Национален център за наблюдение, контрол и управление, който ще предостави достъп по иновативен начин до информация в реално време в редица сектори като сигурност и отбрана, транспорт, екология, селско стопанство. Проектът беше предложен от Администрацията на президента да бъде включен в Плана за възстановяване и устойчивост и доразвит от служебните правителства.



Румен Радев подчерта, че президентската институция ще продължи да оказва пълна подкрепа, за да се разгърнат перспективите за развитие на иновациите в страната ни. Трябва да представяме страната ни като перспективна дестинация за инвестиции във високите технологии и в иновациите, заяви държавният глава.



В рамките на форума приветствие отправи Мария Габриел - еврокомисар по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж. Тя отбеляза, че конференцията в София е първата по рода си, организирана в държава членка на ЕС след представянето на новата Европейска иновационна програма преди дни в Страсбург. Новият документ се основава на конкурентните предимства на Европа, подчерта Мария Габриел и запозна участниците с приоритетите на програмата, която цели да утвърди Европа като лидер в иновациите и да създаде условия за насърчаване на талантите в тази област.



Научноизследователската и развойна дейност и иновациите са едни от основните инструменти за преодоляване на технологичното изоставане на нашата отбрана и за изграждане на модерни адекватни на бъдещите рискове и заплахи въоръжени сили, заяви министърът на отбраната в оставка Драгомир Заков. Той посочи, че инвестициите в ключови нововъзникващи технологии са предпоставка България да има боеготови въоръжени сили, оперативно съвместими със съюзниците си.



В изказването си министърът на енергетиката в оставка Александър Николов изтъкна, че в енергийния сектор въвеждането на иновациите вече е задължително, а не е въпрос на възможност. По думите му, е необходимо да се отчитат спецификите на пазара и да се стимулира инициативността на бизнеса.