Президентът: Френското предложение за РСМ щеше да е по-успешно, ако не беше пропиляно време разнопосочните политики на българския премиер да се вкарат в приемлива рамка
© Прессекретариат на държавния г
Държавният глава посочи, че предложението съдържа голяма част от основните български изисквания, но както то в неговата цялост, така и българо-македонският протокол, е можело да бъдат по-успешни. Това, според президента, е можело да се случи, "ако българските политици бяха обърнали по-голямо внимание на целия процес, а дипломати от Министерството на външните работи разчитаха не само на президентската институция и не пилееха време и енергия в опита си да вкарат разнопосочните политики на министър-председателя в някакви приемливи рамки“.
Румен Радев посочи, че двустранният протокол, който следва да предвижда гаранции за културно-историческото наследство, за учебниците, за изкореняване на езика на омразата, категорично не предоставя необходимите механизми, срокове и критерии за защита. "Вчера народните представители гласуваха празен чек за нещо, с което мнозина от тях не успяха да се запознаят“, допълни държавният глава и заяви, че това ще остави следващите български правителства в днешното положение – безплодни спорове с македонската страна.
В отговор на призива да бъде разсекретена стенограмата от заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност от януари, посветено на европейската интеграция на РСМ, президентът посочи, че тези срещи по закон са закрити и той държа всеки участник да има свободата да отстоява своите позиции. Държавният глава заяви, че по време на 5-часовото заседание в началото на годината категорично е настоявал македонските българи да се впишат в конституцията на страната и това да бъде задължително условие за начало на преговорите за присъединяване на РСМ. "Министър-председателят Петков, неговите министри и всички участващи партии с изключение на "Има такъв народ“ обаче отхвърлиха това предложение и го приеха едва когато то дойде чрез президента Еманюел Макрон“, добави Румен Радев.
Помолен да коментира думи на премиера Петков пред британското издание "Гардиън“, президентът посочи, че с това интервю министър-председателят лично е признал, че България изнася оръжие за Украйна. В своето желание да уцели мен, той простреля вицепремиера Корнелия Нинова, която оглавява комисията, отговорна за издаване на разрешителни за това оръжие, допълни Румен Радев.