Румен Радев все пак има възможност да връчи мандат за съставяне на правителство.
Това обаче не е така, според доц. д-р Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на Великотърновския университет.
"Съгласно Конституцията България е република с парламентарно управление и водещо място включително в процедурата по съставяне на правителство има парламентът. Той би следвало да бъде конституиран. Част от това вече е налице – народните представители положиха клетва. Но това не е достатъчно за неговото конституиране", каза доц. Орманджиев. И обясни, че за да бъде приключена процедурата, трябва да се избере председател и заместник председатели на НС.
"Връчването на мандатите изисква първо консултации с парламентарните групи. Редът за съставяне на парламентарните групи се посочва в правилника за организация и дейност на НС. Към момента новото НС няма приет правилник, нито решение, с което да приема стария правилник за действащ", каза пред NOVA доц. Орманджиев.
Той обясни още, че за да се сформират парламентарните групи, те се вписват в публичен регистър към председателя на НС.
"Трябва най-малко да се приеме старият правилник и там има глава за парламентарните групи", обясни доц. Орманджиев. Според него президентът няма да бърза с процедурата в настоящата ситуация.
Той очаква да има някакъв резултат от консултациите между политическите сили за председател.
След няколко неуспешни опита да бъде избран председател на НС, конституционалисти започнаха да изказват мнение, че президентът Преподавател по конституционно право: Президентът няма да бърза с процедурата в настоящата ситуация
© NOVA