Преподавател от "Национална и регионална сигурност" на УНСС: Изходът на войната в Украйна зависи от държавите от ЕС
©
В зависимост от това накъде САЩ ще насочат вниманието на външната си политика, могат да окажат натиск за отстъпки от страна на Украйна, но не може да се каже все още категорично докато администрацията на Доналд Тръмп не заработи. "Очакването е, че в следващите години чрез натиска, който се оказва и към Украйна, този конфликт да премине в друга фаза – на замръзнал конфликт, като според експерта очакването е Доналд Тръмп да има ключова роля в това, но "това зависи до голяма степен от съюзите на САЩ в НАТО и от страна на Европейския съюз“.
Според Атанас Димитров тази война преди всичко засяга Европа, а не САЩ, и затова изходът на тази война до голяма степен зависи от Европа, от европейските държави и конкретно от тези, които са в Европейския съюз. "Много от държавите в момента изчакват стъпването в длъжност на Доналд Тръмп и посоката, която ще поемат САЩ след това, за да предприемат конкретните действия по отношение на по-явна подкрепа за Украйна или ще тръгнат да оказват определен вид натиск към приключването на конфликта и правенето на отстъпки от страна на Украйна, държейки тон, че Русия е виновна и Русия също трябва да направи конкретните по-големи отстъпки в техните искания, които имат в настоящия момент,“ заяви той.
Има голяма опасност, ако се допусне Русия да излезе под някаква форма победител от този конфликт – да задържи част на територията или Украйна да не влезе в НАТО в следващите няколко години, т.е. видимо да няма справедливост, но се изпраща много лош сигнал на много други места по света, където има конфликтни точки. "Така че европейските държави би следвало да са заинтересовани от това, да не се случва нещо за сметка на Украйна. Но трябва да се тръгне към края на този конфликт, и със сигурност Украйна също трябва да направи някакви отстъпки,“ каза експертът и посочи, че отстъпките, които се коментират, са в две основни направления – териториални и по отношение на влизането на Украйна в НАТО.