Отдавна трябваше България да направлява пътя на мигрантите, а не в момента да се сблъскват различни мнения и част от населението да остава с впечатление, че решения се вземат някъде на тъмно, че никой не им казва какво се случва. И всъщност, това е и един от основните проблеми - липсва комуникация между държавата и населението. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" главен асистент д-р Атанас Димитров от Катедра “Национална и регионална сигурност" в УНСС.

Той подчерта, че само преди 2 години с негов колега от Катедрата са направили изследване в Харманли сред местното население: "Там хората се учудиха, че някой е дошъл най-накрая да ги попита какво им е мнението. Те се чувстват изключени. Самите хора казаха, че не са против мигрантите. Когато няма ясна информация от държавата, няма ясен контролиран поток на информация, това, което може да излезе от някой работещ в центъра, от някой, който чул нещо, ще си играем на развален телефон. Може да се получи всякакво изкривяване на информацията, което да доведе последствия, посредством социални мрежи, разбира се, до префасониране на проблема. Не казвам, че няма напрежение на местно ниво особено, но липсва държавата. Държавата е основен участник в тези процеси и трябва да има проактивна позиция, а не пасивна или реактивна, както често се случва".

По думите на Атанас Димитров има доста решения на тези въпроси, които все още стоят пред България: "Все още не е късно да поемем по някои от тези пътища с идеята, че ще търсим стратегическо разрешаване на проблема, което ще отнеме време.