Димитър Главчев и новият посланик на Турция в България Мехмет Саит Уянък предстои да посетят в близките дни българо-турската граница при ГКПП "Малко Търново" заради проблема с тежкия трафик и задръстванията. Това беше договорено на днешната среща в Министерския съвет, във фокуса на която беше необходимостта от съвместни координирани усилия за модернизация и оптимизация на граничните контролно-пропускателни пунктове.
В разговора участваха също вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова, заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров и директорът на Агенция "Митници“ Георги Димов.
В хода на срещата беше акцентирано върху належащата нужда да започне активно обсъждане на темата, включително на експертно ниво, с оглед на сериозната натовареност на границата. По данни на Агенция "Митници“ за последните 5 години трафикът, който минава от Турция през България се е увеличил с 50%, като прогнозите са тази тенденция да се запази и занапред.
Наред с това към момента ГКПП "Капитан Андреево – Капъкуле“ е вторият най-натоварен граничен пункт в света, с перспективата да заеме първото място. За да бъдем подготвени, са нужни съвместни усилия и координация за постигане на най-добри резултати, отбеляза премиерът Главчев.
В рамките на срещата министър-председателят Димитър Главчев изтъкна приятелските отношения между България и Турция и отличното взаимодействие като съюзници в НАТО и като добри съседи. Премиерът пожела успешен и ползотворен мандат на посланик Мехмет Саит Уянък.
Главчев благодари също така за мерките, които турската страна предприема за ограничаване на нелегалната миграция. Министър-председателят акцентира и върху позицията на България на европейско ниво в подкрепа на запазването, разширяването и интензифицирането на всички канали за комуникация между ЕС и Турция.
На срещата беше посочен също потенциалът за разширяване на двустранното сътрудничество в сфери като икономика и инвестиции, отбрана, енергетика и туризъм.
Министър-председателят Премиерът води турския посланик на границата при "Малко Търново" заради интензивния трафик

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Инцидентите днес нямат край: Верижна катастрофа и до Пловдив
21:47 / 17.04.2025
Бащата на Сияна разкри собственика на камиона, убил детето му, из...
20:36 / 17.04.2025
"Фокус" пита: Колко ще ни излезе празничната трапеза за Великден?...
17:54 / 17.04.2025
Актуални теми