Разходите в енергийната система не трябва да са за крайните потребители. Това заяви в началото на редовното правителствено заседание премиерът Кирил Петков, предаде репортер на Агенция "Фокус“.

"Замразяването на цените на тока и парното, което Народното събрание прие вчера, е много важен знак, че оттук-нататък, преди да има сериозен анализ в енергийната система и тази на "Топлофикация“, не може просто да даваме допълнителните разходи, които са в системата, към крайните потребители. Това ще става само когато пълният анализ е осъществен и когато сме видели, че всичко възможно за намаляване на разходите е направено. Тогава ще отиваме към увеличаване на цените. Това ще бъде нашият подход оттук-нататък. Не всяка неефикасност да резултира в по-високи цени“, уточни той.

Кирил Петков коментира още, че вчерашният разговор с областните управители на засегнатите от наводненията райони, е бил много конструктивен.

"Днес очаквам от тях пълен доклад за нанесените щети. За пръв път в пълен детайл от единичните количества. Първият ни приоритет е да помогнем на населението да има достъп до населените места и нормално снабдяване с вода и ток максимално бързо. На второ място – да сме сигурни, че средствата, които ще бъдат изразходвани, ще бъдат в максимално добра координация с министерствата и проверени като разходна част. Знаем, че в миналото е имало такава практика при извънредни положения да се дават бързо пари без най-внимателно обследване на разходите. Това ще бъде прекратено като практика“, подчерта премиерът.

Той посочи, че се радва, че МОН е внесло в дневния ред няколко точки за обсъждане по идеята да се инвестира повече в детски градини и училища. Петков подчерта, че тази тема е приоритет за всички партньори в коалиционното правителство.