Премиерът Кирил Петков: Не смятам да се сменят никакви членове на Историческата комисия
© Прессекретариат на държавния г
"Подписахме три меморандума в сектор земеделие, малки и средни предприятия и да се започне сериозна работа по коридор №8. Ние по никакъв начин не игнорираме българската позиция, докато вървят дискусиите по култура и инфракструктура. За пръв път от дълго време Ковачевски каза, че не вижда проблем с вкарването на българите от РМС да се вкарат в конституцията, без обаче да се ангажира с време.
Радвам се, че дори в историческата комисия казаха, че ще имат три срещи следващата седмица по теми по които не е имало съгласие. Не смятам да сменям членове на нашата комисия“, заяви Петков.
От своя страна Екатерина Захариева от ГЕРБ го посъветва да намали ентусиазма си, защото после ще трябва да обяснява.
"Ние подписахме с РМС 20 меморандума, а за коридор №8 това е третия. Давам ви приятелски съвет“, заяви Захариева. Тя поздрави Петков за нотата, но уточни че по нея се работи повече от година и половина.
Бившият външен министър уточни, че по Договора за добросъседство са работили десетки дипломати и се радва, че е бил подписан по време на правителството на Борисов и винаги са отчитали работата и на другите.
Захариева запита дали за тези 4 дни правителствата са успели да договорят някакви съвместни събития и припомни, че на 4 февруари се честват 150 години от рождението на Гоце Делчев.
"Ние сме оптимисти в работата, но трябва да следим реалните резултати. Подготвяме съвместно честване, което е добра реална стъпка. Петков отговори, че нотата ни е била дадена от РМС, защото той пръв отишъл в РМС.
От ДПС отправиха питане към Кирил Петков дали знае кой е докладчика на ЕС за РМС и дали има връзка с него?
"Не съм разговарял с него, но във вчерашния ден разговарях и с презинетта на ЕП и на ЕК, и те бяха много обнадеждени от първите резултати, които са дадени от двете страни. Говорили сме на най-високото ниво в Брюксел“, обясни премиерът.
Лидерът на Възраждане Костадин Костадинов посочи, че темата с вкарването на българите в конституцията на РМС не е коментирана за първи път, припомняйки, че Заев също е коментирал темата. Костадинов обаче уточни, че Димитър Ковачевски е заявил, че това би могло да се случи едва след като Република Северна Македония влезе в ЕС
"Вие обаче си замълчахте. Означава ли това, че сте съгласни?“, попита Костадинов.
Премиерът Кирил Петков заяви, че това няма да промени ситуацията, а е важно следващите 10 години да работим с РМС и да се обърне езика на омразата, без да даде конкретен отговор на въпроса.