Прекарваме над 40% от времето си пред екрана: Дигитално зависими ли сме?
©
В ерата на дигитализация електронните устройствата заемат голяма част от ежедневието ни. Понякога това влияе изключително негативно на човек.
Георги Млеканов, психолог: "Дългото време прекарване на устройствата ни влияе пагубно. Обезличава ни като хора, защото много хора работят в тази насока да ни показват определени картинки с определени цветове, определени звуци, иконки, които да ни задържат все по-дълго време на екрана."
Специалистите по офталмология и неврология смятат, че освен психически, дългите часове пред екрана ни влияят и физически.
Д-р Васил Хайкин, офталмолог в УМБАЛ "Александровска" пред БНТ: "Когато гледаме в екраните дълго време, има един мускул в окото, който фокусира на близко разстояние и този мускул седи под напрежение."
Проф. Шима Мехрабиан, невролог в УМБАЛ "Александровска": "Когато говорим за дълга продължителност на игрите или на екраните може да доведе до снижение на вниманието, може да доведе до дори, когато говорим за подрастващи, за деца хиперактивност, промени в поведението. Води на нарушение в съня, което има изключително негативен аспект не само за деца и за подрастващи, но и за хора на средна възраст и дори възрастни хора."
Все пак има и позитивна страна за някои мозъчни функции.
Д-р Иво Попиванов, невропсихолог: "Употребяват се специализирани програми, които са свързани с нареждане на пъзели. С такъв тип игри, които са свързани с някаква съобразителност. Това тренира едни такива умения, които ние ги наричаме екзекутивни. В Александровска болница наскоро получихме нова апаратура, която предлага както двигателна стимулация, така и стимулация екранна."
Оказва се, че голяма част от хората наистина прекарват повече от препоръчителното време на телефоните си.
Деница Пенкова: Между 4 и половина 5 часа.
А за какво най-много го използвате?
- За чат, но сега се опитвам да го ограничавам.
Анна Петрова: "Телефонът ми казва 5 часа. Отчасти работя някакви неща на телефона също, но и прекалено много е скролването в Инстаграм и всички социални мрежи."
Препоръките на специалистите са да не прекарваме повече от час/час и половина пред екраните на ден.