Проект за промени в Закона за движение по пътищата прие Министерския съвет. Проектът трябва да премине през парламента, за да стане закон, но съдържа важни и предизвикващи разнопосочни коментари мерки. Какъв ще бъде ефектът от тях и ще постигнат ли целта си?

"Предложените промени са много – една от тях е намаляване на скоростта от 140 на 130 км/час за магистралите. Обикновено водачите, които поддържат висока скорост, карат с 12 км/час отгоре и пак не са санкционирани. Аз съм скептичен към това намаление, защото последиците от това дали ще се удариш в друга кола със 140 или 130 км/час – са почти еднакви“, каза пред bTV председателят на Съюза на българските автомобилисти, Емил Панчев.

По думите му разлика ще се усети в спирачния път, но на автомагистрала това също не би имало толкова голямо значение, защото "никога не се изминава докрай спирачният път“.

В проекта се предвижда още да се въведат необозначени полицейски автомобили, които да спират нарушителите на пътя.

"Това е по-интересно, защото има записано изискване тези служители да бъдат униформени – в тези автомобили, задължително. Те могат да извеждат нарушителите, тоест да ги съпровождат. По този начин полицията избягва това, което водачите правят – да минат покрай стационарната камера , намаляват и след това пак подават газ“, обясни Панчев.

Според него тази мярка в действителност ще помогне за намаляване на скоростта по пътищата у нас.

На въпрос за това дали проблемите със сигурността на пътищата у нас и тежките катастрофи са заради проблеми в закона, или в прилагането му, той беше категоричен:

 

"В прилагането му, защото дори да се напише нов закон, това как се спазва той от двете страни е много важно“.