Предприемач: Всъщност така на практика се изравнява неквалифицираният труд със средно квалифицирания
©
Поискахме от Върховния административен съд да сезира и Конституционния съд за противоконституционност на тази разпоредба на Кодекса на труда.
Според него този начин на определяне на минималната работна заплата води до много лоши резултати за хората, икономиката и страната.
"Всъщност той на практика изравнява неквалифицирания труд със средно квалифицирания, а в някои области и икономически дейности – и с високо квалифицирания. Ако се вдигне обаче и средната работна заплата, цените няма да ни харесват, защото заплатите най-накрая ги плаща клиентът, който купува стоките и услугите. Когато в тях се начислят пропорционално вдигнати заплати за всички, те стават непродаваеми и предприятието трябва да се затвори“, коментира Велев.
По думите му минималната работна заплата се повишава с 38% за две години, което не отговаря на ръста в икономиката и на процента на инфлацията.
"Става така, че се изравняват доходите на неквалифицираните и квалифицираните. Това демотивира неквалифицираните да се квалифицират, демотивира и квалифицираните да полагат квалифициран труд, защото накрая получават едно и също възнаграждение. Тази система насърчава мързеливите и неквалифицирани, като им дава доход, който са изработили по-квалифицираните и по-работливите. Тя е обществено вредна и опасна“, категоричен беше Васил Велев.
"Трябва депутатите да дадат личен пример и да си замразят заплатите. Това са тези, които ни докараха до този хал. И след това да замразят всички харчове в бюджетната сфера и да намалят разходите за издръжка. Харчим най-много от всички от ЕС за вътрешен ред и сигурност."
"Трябва да се замразят харчовете на администрацията и да се тръгне към реформи. Населението намалява, а администрациата и бюджетната сфера расте."