Лихвите по депозитите в България едва се отлепиха от нулата в последната година. Официалната статистика на Българската народна банка (БНБ) показва, че към декември 2023 г. средният лихвен процент по най-масовия депозит в левове за домакинствата достига 0.95% спрямо 0.33% година по-рано.

Въпреки плавния ръст депозитите за хората в банките в България все още остават с далеч по-малка доходност в сравнение с преди 10 години, когато лихвите достигаха 5%, а банките се бореха за всеки привлечен ресурс. Сега картината е доста по-различна – банките са пълни с пари. Общо в банковата система към края на 2023 г. има 127 млрд. лв. вложения, което е абсолютен рекорд в стопанската история на страната, пише Economic. От тях около половината са именно на домакинствата. И въпреки ниските лихви по вложенията, българите продължават ударно да вкарват пари в системата.

При фирмите лихвите по депозитите растат по-бързо – подобно на тези по кредитите. Докато преди две години бизнесът трябваше да плаща на банките, за да държат парите им заради отрицателните лихви и таксите за обслужване, сега масовите депозити в левове за бизнеса вече носят доходност от около 2.25%. Лихвите по фирмените депозити в евро пък растат още по-бързо до близо 3% към миналия месец спрямо под 0.5% преди година.

Кредити

И докато при депозитите все пак има осезаема динамика, при кредитите тя е по-слабо изразена, особено при жилищните заеми. За пореден месец статистиката показва задържане на средните лихвени проценти по ипотечните кредити на ниво от около 2.6%. Цената на ипотечните заеми в България до голяма степен се изчислява на база обема на депозитите и заради голямата ликвидна маса в банките лихвите по жилищните заеми продължават да бъдат толкова ниски. Така на практика лихвите тук не се повлияват от решенията на Европейската централна банка и индекса Euribor. Това е и причината например лихвите по ипотечните заеми в България да са сред най-ниските спрямо тези от страните в еврозоната.

А Българската народна банка вече и не очаква те да растат толкова бързо през тази година, колкото преди три месеца, стана ясно от последната ѝ икономическа прогноза. Институцията вече е и по-скромна в очакванията си за укротяване на кредитния бум.

Статистиката показва още, че традиционно за България през празничния декември отново се покачват лихвите по потребителските заеми. Последният месец от годината традиционно е свързан с повече харчове и повече заеми.

Що се отнася до фирмите – при тях в последната година лихвите по кредитите растат най-бързо. Само в рамките на 12 месеца малките заеми в левове и евро скочиха с около 1.5 пункта, а по-големите – с близо 2 пункта в зависимост от валутата.