Мария Павлова участва в 13-ото издание на Конференцията за електронен мониторинг на Европейската конфедерация за пробация (СЕР), която тази година се провежда в Португалия.
Темата на събитието, което събира представители на всички страни-членки на Европейската конфедерация за пробация, е "Отвъд контрола – електронно наблюдение и превенция“. Присъстват повече от 260 участника от 38 държави, включително от Япония и Филипините.
Основни лектори са действащи магистрати, ръководители на водещи пробационни служби и университетски преподаватели от Европа. Обсъждат се въпроси, отнасящи се до това как електронното наблюдение помага за постигане на целите на системата за наказателно правосъдие като вече утвърден инструмент в световен мащаб.
Сред акцентите на тридневния форум е обхватът на електронното наблюдение по отношение на домашното насилие, непълнолетните правонарушители и фазата на досъдебното производство. Подчертава се, че то следва да се прилага пропорционално на риска, който представлява съответния правонарушител и да бъде придружен от интервенции, насочени към рехабилитацията на тези лица.
Дискутира се и бъдещото навлизане на изкуствения интелект в системите за електронен мониторинг, които да предсказват определени модели на поведение, особено в случаите на домашно насилие.
В Португалия правосъдният министър е придружена от професионалното ръководство на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията“ (ГДИН). Специализираната дирекция е член на Европейската конфедерация за пробация от 2012 г. У нас електронното наблюдение в сегашния му формат стартира с внедряване на Системата за електронно наблюдение в началото на 2019 г. в изпълнение на европейски проект. Успоредно с това, в Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, беше регламентирана възможността електронното наблюдение да се прилага по отношение на лишени от свобода, които изтърпяват наказание в затворническо общежитие от открит тип, на лица с наложени пробационни мерки и на лица с мярка за неотклонение домашен арест. Електронното наблюдение се изпълнява от териториалните служби на ГДИН, а мониторингът се осъществява със съдействие на структурите на МВР.
Над 1600 лица у нас са били поставени под електронно наблюдение от пускането на Системата в експлоатация, към момента под контрол са 119 лица. ГДИН има намерение да разшири постигнатите резултати, свързани с приложното поле на електронното наблюдение, което ще гарантира качествено изпълнение на дейностите по контрол върху поведението на правонарушителите.
Министърът на правосъдието Правосъдният министър участва в конференция за електронния мониторинг и прилагането му при домашно насилие
©