Правителството се разпореди с имоти
©
Правителството прие решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Република Финландия за прекратяването на Договора за насърчаване и защита на инвестициите, подписан на 3 октомври 1997 г. в Пловдив, сключено чрез размяна на ноти на 4 ноември 2021 г. Споразумението между България и Финландия беше сключено чрез размяна на ноти и с него се прекратява двустранният инвестиционен договор от 1997 г., както и член 12, параграф 3 от Договора, който разширява защитата на инвестициите, направени преди датата на прекратяване на Договора за по-нататъшен период от време. По този начин член 12 няма да поражда никакви правни последици след влизането в сила на Споразумението за прекратяване.
Министерският съвет на Република България прие решение, с което предлага на Народното събрание да ратифицира "Споразумение между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на националната отбрана на Република Гърция относно осигуряване на поддръжка на гръцко военно формирование във връзка с изпълнението на мисия на морската патрулна авиация“. Изпълнението на мисии на морската патрулна авиация в региона на Черно море е част от мерките за адаптирано предно присъствие на Алианса. Решението за прилагането на тези мерки е взето на Срещата на върха на НАТО във Варшава, проведена през 2016 г. Целта на мерките за адаптирано предно присъствие е повишаване на ангажираността и приноса към възпиращия и отбранителния потенциал на Алианса в Черноморския регион. За реализиране на изпълнението на задачи от морската патрулна авиация на Република Гърция, българската страна предоставя обслужване на въздушното движение и осигуряването на поддръжка на самолета и летателните екипажи на гръцките ВВС на българско военно летище.
Министерският съвет на Република България прие решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Второ изменение на Меморандума за разбирателство (MoU) между Министерството на отбраната на Република България и Министерството на отбраната на Република Естония и Министерството на отбраната на Република Финландия и Правителството на Република Унгария и Министерството на националната отбрана на Република Литва и Министърът на отбраната на Кралство Нидерландия и Министерството на отбраната на Кралство Норвегия и Министърът на националната отбрана на Република Полша и Правителството на Румъния и Министерството на отбраната на Република Словения и Правителството на Кралство Швеция и Департамента по отбрана на Съединените американски щати относно способности за стратегически въздушни превози. Меморандум е подписан от упълномощен български представител на 07.05.2008 г. Той урежда придобиването, използването и поддържането на способности за стратегически въздушни превози - самолети С-17 съвестно от дванадесет държави членки на НАТО и държави по Инициативата "Партньорство за мир“.
Министерският съвет на Република България прие решение на Министерския съвет за одобряване на проект на Техническо споразумение относно Командването на Многонационалния щаб към 2-ри батальон от Силите на оперативния резерв (MN HQ 2nd ORF BN) към Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KEOR) и Силите на военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина ALTHEA (EUFOR). Многонационалния щаб към 2-ри батальон от Силите на оперативния резерв е структура, която ще извършва командване и управление на предоставените от страните участнички маневрени формирования при участие в операции на НАТО или ЕС. На ротационен принцип всяка година се определя рамкова нация, която поема командването и домакинстването на щаба.Участието на Република България в изграждането, командването и управлението на този щаб е израз на съюзническа солидарност за споделяне на отговорностите по командване и управление на батальона при подготовката и участие в операциите на PLATO и ЕС. Страната ни ще участва с до 10 военнослужещи в щаба на батальона, като в определената година на домакинстване на щаба предоставяме и командир на този батальон. Участието на страната ни в Силите на оперативния резерв (ORF) към Стабилизиращите сили на НАТО в KFOR и EUFOR повишава ангажираността на страната ни към разрешаване на потенциална криза на Балканите, което е в синхрон с водената от страната политика по отношение на Западните Балкани. Така даваме видим и нарастващ принос към гарантирането на мира и сигурността в региона. Министерският съвет на Република България прие и друго решение - за изпълнение на ангажиментите на Република България при постъпване на искане за инспекция, посещение за оценка и наблюдателен полет по Договора за обикновените въоръжени сили в Европа, Виенския документ от 2011 г. по мерките за укрепване на доверието и сигурността в Европа и Договора за установяване на режима "Открито небе“. С подписването на това Решение се определят държавните институции, имащи отношение към процеса на организация на изпълнението на задълженията и реализиране на правата на Република България във връзка с изпълнение на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа, Договора за установяване на режима "Открито небе“ и Виенския документ от 2011 г. по мерките за укрепване на доверието и сигурността в Европа и допълващите го двустранни споразумения, както и обхвата на техните ангажименти.
Правителството одобри позицията на Република България за участие в редовното заседание на Съвета ЕКОФИН, което ще се проведе на 5 април 2022 г. в Люксембург. По време на срещата участниците ще обсъдят предложението за Директива на Съвета за осигуряване на глобално минимално ниво на данъчно облагане на мултинационалните групи в ЕС. Предвижда се да се проведе обмен на мнения по икономическите и финансови аспекти на кризата в Украйна. В рамките на заседанието ще бъдат обсъдени икономическото възстановяване в Европа и докладът на ЕК за европейската финансова архитектура за развитие за напредъка през 2021 г. Очаква се министрите да одобрят заключения относно стратегическата автономия на ЕС в икономическата и финансовата област и мандата на ЕС за срещата на министрите на финансите и на управителите на централните банки на държавите от Г-20 и Пролетните срещи на МВФ и Световната банка.
Правителството одобри резултатите от участието на българската делегация в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по конкурентоспособност (вътрешен пазар и индустрия). То се проведе на 24 февруари 2022 г. в Брюксел. Делегацията беше ръководена от заместник-постоянния представител на Република България към Европейския съюз г-жа Иванка Ташева.В рамките на Съвета министрите проведоха дебати за Регламента относно чуждестранните субсидии, които нарушават функционирането на вътрешния пазар и за бъдещето на индустриалната екосистема на мобилността в контекста на зеления преход.По първата тема бе подчертана необходимостта от осигуряване на равни условия между компаниите, установени в Европейския съюз, и тези от трети страни, като се следи за стриктното спазване на правилата за конкуренция. Министрите подкрепиха основната цел за създаване на режим без ненужни тежести и насърчаващ чуждестранните инвестиции, който отстранява изкривяванията на конкурентната среда в резултат на държавни помощи, предоставяни на предприятия в трети страни. В рамките на дискусията за бъдещето на индустриалната екосистема на мобилността в контекста на зеления преход министрите се обединиха около значението на политиката за бъдещата мобилност, стратегическата автономност и необходимостта мерките за подкрепа да осигурят запазване на водещите конкурентни позиции на европейската автомобилна индустрия на световните пазари. Поставен бе акцент върху значението на законодателната рамка, технологичната неутралност, наличието на подходяща инфраструктура, насърчаването на потребителското търсене и др.
Министерският съвет одобри доклад с резултатите от неформално заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), проведено на 25 февруари 2022 г. в Париж, Франция.В рамките на първата работната сесия министрите на икономиката и финансите и управителите на централните банки на държавите - членки на ЕС обсъдиха фискалната и паричната политика след излизането от кризата с COVID-19 при запазване на дългосрочен растеж. Втората работна сесия беше посветена на насърчаването на частните инвестиции, необходими за постигане на напредък в цифровия и зеления преход, и че един силен европейски финансов сектор е от съществено значение за подкрепата им, по-специално чрез задълбочаване на капиталовите пазари.
Правителството одобри доклад с резултатите от неформален видеоконферентен разговор между министрите на икономиката и финансите на държавите - членки на ЕС, проведен на 2 март 2022 г. По време на разговора министрите обсъдиха икономическите и финансовите последици от ситуацията в Украйна и се съгласиха да предприемат координирани действия за защита на интересите на своите граждани и на бизнеса.Правителството одобри резултатите от участие в заседание на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи“, формат "Вътрешни работи“, проведен на 3 март 2022 г., в Брюксел. В доклада са представени резултатите от дискусиите относно: Общо състояние на Шенгенското пространство; Регламент на Съвета за механизма за оценка и наблюдение с цел проверка на прилагането на достиженията на правото от Шенген; Отговор на ЕС на ситуацията в Украйна; Убежище и миграция; Среща със страните от Латинска Америка и Карибите, членки на Латиноамериканския комитет за вътрешна сигурност; Заключения на Съвета относно действията за гражданската защита с оглед на изменението на климата; Изявление на Съвета относно червените бюлетини на Интерпол.
Министерският съвет одобри резултатите от участие на България в извънредна неформална видеоконференция на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (част "Здравеопазване“) /EPSCO/, която се проведе на 15 март 2022 г.
Акцент в дискусията беше най-добрият възможен подход за хуманитарна подкрепа и за защита капацитета на здравните системи на държавите във връзка със ситуацията в Украйна. Българската страна подчерта, че Механизмът за гражданска защита на ЕС остава основният канал по отношение осигуряването на адекватни медицински грижи на всички лица, пристигащи от Украйна. С цел максимална ефективност е от съществено значение държавите членки да получават ясна и структурирана информация за възраст, вид на заболяванията или нараняванията, вид на необходимата медицинска помощ - специализирана или високоспециализирана. Това ще даде възможност за навременна и точна оценка от компетентните здравни органи относно възможността да приемат пациенти и да отговарят адекватно на техните нужди.
България посочи, че излизаме от COVID криза, която изчерпа здравните системи и здравните бюджети и в настоящия момент подкрепата на ЕС, в т.ч. и финансова, е от изключителна важност за държавите членки.
България постави акцент върху необходимостта от предотвратяване разпространението на заболявания, които могат да се избегнат чрез имунизациите, включени в детския имунизационен календар.
Правителството одобри искане за получаване на подкрепа в рамките на специална покана по Инструмента за техническа подкрепа на Европейския съюз
Министерският съвет одобри искане за получаване на техническа подкрепа по специална покана на Европейската комисия в рамките на Инструмента за техническа подкрепа на Европейския съюз, насочена към подпомагане на държавите членки при адресирането на специфични нужди, свързани с руската инвазия в Украйна. Искането е подадено от Министерството на енергетиката и цели да изследва възможностите за ограничаване на енергийната зависимост на България от вноса на изкопаеми горива от Русия.
С оглед максимално ефективно използване на средствата от бюджета на ЕС искането е проверено за наличие на двойно финансиране. В случай, че искането за подкрепа бъде одобрено от Европейската комисия, разходите за неговото изпълнение ще бъдат изцяло за сметка на Инструмента за техническа подкрепа и не се изисква национално финансиране.