В Люксембург днес се състоя втората Междуправителствена конференция ЕС-Република Албания, с която по същество започнаха преговорите за членство на страната. В съответствие с преговорната рамка на Албания, днес беше открит първият преговорен клъстър "Основополагащи въпроси (Fundamentals)", включващ теми от основно значение за изграждането на едно демократично, плуралистично и проспериращо общество.  

Новата методология на ЕС по процеса на Разширяване на Съюза, приета през 2021 г., предвижда процесът на преговори да бъде систематизиран в шест преговорни групи или клъстъри от преговорни глави и поставя много по-голям акцент върху фундаменталните реформи в страните кандидатки за членство. Първият клъстър "Основополагащи въпроси" има хоризонтално значение и определя динамиката на целия преговорен процес - той се отваря първи и се затваря последен в рамките на преговорите. Темите, включени в обхвата на клъстъра, касаят основополагащи за ЕС ценности, свързани с върховенство на правото, основните права, ефективно функциониране на демократичните институции и други, чието споделяне и прилагане в практиката от страните-кандидатки е ключов индикатор за подготвеност за бъдещо членство в ЕС. 

"България приветства Албания за постигнатия напредък в интеграционния процес, израз на което е и днешното отваряне на преговорите по първия клъстър. Този клъстър има ключово значение за хода им и ние насърчаваме Албания да продължи с усилията си във всички сфери, идентифицирани в Общата позиция на ЕС. Сред тях е и нуждата от допълнителен напредък в областта на защитата правата на лицата, принадлежащи към национални малцинства, съгласно поетите от Албания ангажименти с пътната карта по върховенство на правото", заяви в своето изказване българският постоянен представител към ЕС посланик Румен Александров, който представи  България. 

"Албания води активна и конструктивна регионална външна политика и е една от държавите кандидатки, хармонизиращи напълно своята външна политика с тази на ЕС", допълни посланик Александров.

Албанската делегация за участие в МПК беше ръководена от министър-председателя Еди Рама и включваше и министърът за Европа и външните работи Игли Хасани.