Посланик Секизкьок: България беше една от първите, откликнали на искането за помощ
© bTV
"България изпрати спасителни екипи, но и цялото българско общество се мобилизира, за да събира подкрепа за Турция и турския народ“, добави още тя.
"Турция има нужда от полеви болници. Изпращаме и транспортираме пострадали в други райони. 60 000 души работят на терен. 3000 души са от чуждестранните екипи. Измеренията на земетресенията са огромни“, обясни Айлин Секизкьок.
"Загубихме много обичани наши колеги и приятели. Имаме колега от посолството, чийто син загина. Болката ни е много голяма, скръбта на ни е огромна. В момента има двама български граждани, до които не можем да достигнем. Няма нов информация за тях. Надявам се да са живи и здрави и да достигнем до тях“, допълни посланикът на Турция.
"След земетресението през 1999 г. беше въведен проект за градско трансформиране, който е насочен към безопасността на сградите на цялата територия. Сградите, които не са устойчиви, трябва да бъдат срутени, а на тяхно място да се изградят нови. Сериозен напредък е отбелязан по този проект. Продължават и кампаниите за повишаване на осведомеността. Турция е подготвена за земетресение, но не и за магнитуд 7,5 и 7,7 – това са две много силни земетресения. Това не се е случвало преди“, подчерта Секизкьок.
"Възстановяването на разрушенията и зарастването на раните ще има голяма стойност, но ние ще се справим. Искам да подчертая нещо. Има големи кампании за събиране на средства в цяла България. Тези, които искат да окажат парична помощ, могат да го направят през посолството на Турция, Главното мюфтийство, Българския червен кръст и разкритите от ДПС пунктове. Благодаря на президента на България, на държавата, правителството и всички длъжностни лица“, посочи още посланикът на Турция в България.