Пощенските станции ще се превърнат в чейндж бюра?
© bTV
Когато България въведе еврото, то ще дойде и в с. Долна Бешовица. Пощата в селото работи само два пъти в седмицата и е в окаяно състояние.
"Ние с българските пари не може да се оправим, та с евро ще се оправим. Като го наложат, ще трябва да се преустройваме“, казва пред bTV Тотка Павлова, жител на селото.
Който има пари в брой и живее в малко населено място без банка, ще си обменя левовете в евро в пощата.
"Обмяната ще може да се извършва до хиляда лева на каса на пощенска станция. По-големи суми от 1000 до 10 000 ще могат да бъдат обменяни при заявка“, казва Цветилия Стоилкова, директор на "Български пощи“.
Пощата в село Горна Кремена е една от 2230 станции у нас.
"Навсякъде е обградено с камери и пощата попада в обсега на камерите, така че сигурността за пощата от наша страна е подсигурена“, казва кметът на селото.
Специалисти обръщат внимание, че при евро най-често се фалшифицират най-масово употребяваните банкноти – от 20 и 50.
"Водният знак е изтъняване в банкнотата, когато погледнете нагоре трябва да виждате, че банкнотата по-скоро прозира. Често фалшифицираните банкноти са с нарисуван воден знак, тоест имитират водния знак, но когато погледнете внимателно, виждате че няма изтъняване самата банкнота. Другото нещо е релефът - фалшифицираните банкноти много рядко имат добър релеф. Третото нещо е холограмата на банкнотата, която под светлината трябва да играе и да е като дъга, вместо да е нарисувана и когато завъртите банкнотата под светлина да няма промяна в светлосенките на самата холограма“, казва Макс Баклаян, който е собственик на бюро за обмяна на валута.
Банките ще превалутират левовите ви сметки в евро автоматично.