Асоциацията на помощник-фармацевтите у нас настоява за спешни законодателни промени. Оттам обявиха готовност за протестни действия, ако исканията им не бъдат изпълнени. От съсловната организация настояват да отпускат лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър-фармацевти. Оказва се обаче, че нямат това право, въпреки че е записано в професионалната им квалификация.

Още в края на миналата година Асоциацията на помощник-фармацевтите сигнализираха за този проблем, като тогава обявиха, че на тях ни се налага буквално да работят на ръба. Официално в Закона е забранено помощник-фармацевт да отпуска лекарство по лекарско предписание.

"Обявихме протестна готовност, защото нашите правомощия не са имплементирани в Закона за лекарства и хуманната медицина и не се признават на практика. В тази връзка ние търсим и среща с ректорите на медицинските колежи, за да застанат зад нас, да ни подкрепят и да кажат какво учим, какви специалисти сме и че не сме опасни за здравето на хората“, обясни заместник-председателят на Асоциацията на помощник фармацевтите в Бургас Станка Маркова.

По думите на Станка Маркова в Европа само 3-4 държави, сред които и България, помощник-фармацевтът има обучение в колеж 3 години.

"Всички останали помощник-фармацевти учат 2 години. И навсякъде в Европа техните права са признати законно и те могат да работят официално с лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър-фармацевт. И ние така искаме. Никога не сме казвали, че искаме да работим самостоятелно. Ние искаме да работим под контрол на магистър-фармацевт, но да използваме нашите правомощия и нашите дипломи", обясни Станка Маркова.